-0,3 C
Rzeszów
sobota, 28 stycznia, 2023
+

  Wystawa plenerowa fotografii „Łukasiewicz – wizjoner z duszą”

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Rzeszowska Galeria Fotografii zaprasza na kolejną, plenerową wystawę fotografii, która odbędzie się w Ogrodzie Letniego Pałacu Lubomirskich w Rzeszowie dokładnie 5 sierpnia, w piątek o godzinie 17:00. Ekspozycja potrwa do 7 października, a więc będzie dostępna do jesieni. Tym razem fotografie będą nawiązywać do osoby Ignacego Łukasiewicza, którego rok obecnie obchodzimy.

  O wystawie:

  Dokładnie 8 marca 2022 r. obchodziliśmy 200. rocznicę urodzin Ignacego Łukasiewicza, pioniera przemysłu naftowego i gazowniczego, wizjonera swoich czasów, wynalazcy i społecznika. By uczcić jego pamięć, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2022 Rokiem Łukasiewicza.  Z tej okazji Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa wydała pamiątkowe wydruki z fotografiami przedstawiającymi miejsca w Rzeszowie, z którymi był związany. Były to reprodukcje fotografii ze szklanych negatywów z Archiwum GFMR autorstwa Edwarda Janusza i Rodziny, przedstawiające m.in.: gimnazjum popijarskie przy ulicy 3 Maja (obecnie I LO), do którego w latach 1832-1836 uczęszczał Łukasiewicz i kamienicę, w której mieścił się hotel zwany „Luftmaszyną” (na rogu dzisiejszych ulic: Kościuszki i Słowackiego). Tam konspirował m.in. z Edwardem Dembowskim, organizatorem Powstania Krakowskiego w 1846 roku.

  Wystawa plenerowa zatytułowana „Łukasiewicz – wizjoner z duszą”, to zbiór unikatowych fotografii z kolekcji Narodowego Archiwum Cyfrowego, opracowany przez Galerię. Sentymentalną podróż po miejscach związanych z przemysłem naftowym na obszarze południowej Polski zaczynamy od  Bóbrki, przenosząc się następnie do Libuszy, Krygu, Jasła, a także Krosna i Klimkówki, w Borysławiu kończąc.

  Mimo, że ropa naftowa była znana już wcześniej, dopiero Ignacy Łukasiewicz zapoczątkował wydobywanie jej na skalę przemysłową. Wraz z Karolem Klobassą-Zrenckim oraz Tytusem Trzecieskim w 1854 roku założył w Bóbrce pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej. To podkarpackie miasteczko stało się kolebką wydobycia tego kluczowego dla późniejszego, przemysłowego rozwoju świata surowca.

  Początkowy proces wydobycia ropy odbywał się w całości  ręcznie. Magazynowano ją w drewnianych zbiornikach i następnie w beczkach przewożono na furmankach do destylarni, odpowiednika dzisiejszej rafinerii. W 1856 roku w Ulaszowicach (obecnie dzielnica Jasła)  powstała pierwsza na świecie destylarnia ropy naftowej. Zaprojektował ją i wybudował Ignacy Łukasiewicz.

  Prezentowane na wystawie fotografie pokazują nie tylko panoramy pól naftowych, szyby, kopalnie nafty, ale także robotników przy pracy, przy wyrobie kul iłowych do zamykania wody w szybie naftowym, wiertaczy powracających z pracy, jak również urządzenia wiertnicze i oryginalne wyposażenie służące do destylacji olejów maszynowych.

  Wystawę zamyka fotografia z listopada 1929 r. przedstawiająca Eugeniusza Kwiatkowskiego  – chemika, ówczesnego ministra przemysłu i handlu, inicjatora budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego, pozującego wraz z grupą gości na tle szybu naftowego w Borysławiu. Szyb ten podczas uroczystego otwarcia nazwany został jego imieniem.

  Organizatorzy wystawy zapraszają wszystkich do wyjątkowej podróży po przedwojennym, „galicyjskim Teksasie”. Wystawa dostępna jest od 5 sierpnia 2022 r. przed Letnim Pałacem Lubomirskich będącym aktualnie siedzibą Okręgowej Izby Lekarskiej w Rzeszowie.

  Partnerzy wystawy: Narodowe Archiwum Cyfrowe / Okręgowa Izba Lekarska w Rzeszowie

  Tekst nadesłany autorstwa Barbary Bokota-Tomali

  #GFMR

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com