środa, 27 września, 2023
+

  Wakacyjne kursy języka polskiego dla Ukraińców

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Wakacje nie spowodowały przerwy w intensywnych kursach języka polskiego dla obywateli ukraińskich. W zajęciach prowadzonych przez lektorki Centrum Języków Obcych Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie bierze obecnie udział około 40 osób. Ze względu na duże zainteresowanie młodzieży dla tej grupy w sierpniu zostanie uruchomiona kolejna grupa, w sierpniu rusza też intensywny kurs dla studentów.

  Pod koniec czerwca naukę języka rozpoczęła 14-osobowa grupa studentów z Ukrainy – zajęcia dla nich są finansowane przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej. Wymiar kursu obejmuje 240 godzin. W październiku uczestnicy kursu będą mogli rozpocząć studia we WSIiZ lub innej wybranej polskiej uczelni. Kolejny nabór na kurs języka polskiego w ramach NAWA trwa, zapisy do 8 sierpnia. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w 90 godzinnym kursie w miesiącach sierpień oraz wrzesień i uzyskać stypendium w kwocie 1500 zł.

  Od czerwca do końca lipca trwa kurs dla młodzieży z Ukrainy finansowany przez firmę Deloitte CE BSC w Rzeszowie. Wymiar kursu to 30 godzin, w zajęciach bierze obecnie udział 30 nastolatków, a jeszcze w sierpniu ruszą zajęcia dla kolejnej zrekrutowanej grupy. Kursy dla młodzieży odbywają się w ramach prowadzonej przez uczelnię świetlicy „Przyjdź i odpocznij. Nauka, relaks, zabawa”.

  Lektorzy WSIiZ prowadzą także zajęcia kurs językowy dla osób bezrobotnych z Ukrainy – jego organizatorem jest Powiatowy Urząd Pracy w Rzeszowie. Wymiar kursu obejmuje 45 godzin realizowanych w przeciągu 3 tygodni dla 15 grup liczących po 10 osób każda. Obecnie trwają zajęcia dla grupy ósmej.

  Intensywne kursy języka polskiego dla Ukraińców odbywają się we WSIiZ od marca: w kursach oferowanych w ramach świetlicy „Przyjdź i odpocznij. Nauka, relaks, zabawa” w okresie od marca do czerwca 2022 roku wzięło udział około 250 osób. Lektorki Centrum Języków Obcych WSIiZ prowadziły także kurs dla lekarzy z Ukrainy organizowany przez Wojewódzki Urząd Pracy (Iwona Myśliwiec, Ewelina Jemioło, Anna Antas, Dagmara Czekańska prowadziły zajęcia pro bono).

  Centrum Kultury i Języka Polskiego Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie od lat prowadzi kursy języka polskiego dla obcokrajowców, uczelnia posiada także uprawnienia do przeprowadzania państwowych egzaminów certyfikowanych z języka polskiego jako obcego (poziom A1-C1). Uczestnictwo w kursie to możliwość zdobycia nie tylko umiejętności językowych, ale także poznanie elementów polskiej historii i kultury. Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowanych lektorów i egzaminatorów w nowoczesnych salach dydaktycznych.

  Wszystkie oferowane przez WSIiZ kursy języka polskiego dla obywateli ukraińskich są bezpłatne dla uczestników. W przypadku kursów organizowanych przez Powiatowy Urząd Pracy szczegółowych informacji można dowiedzieć się w urzędzie pod numerem telefonu 17 25 00 211. Informacje o kursach dla młodzieży są dostępne pod numerem telefonu: 607 897 036. Wnioski można składać mailowo na adres: ua@uitm.edu.eu.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com