piątek, 29 marca, 2024
spot_img
+

    Rzeszów zaprasza na Międzynarodowy Festiwal sztuk TRANS/MISJE – TRÓJMORZE. Będą koncerty, wystawy i spotkania z artystami

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Teatr im. Wandy Siemaszkowej nie zwalnia tempa w wakacje, dla wszystkich którzy pozostają w Rzeszowie, czy go odwiedzą, czeka szereg wydarzeń, które odbędą się w ramach 05. Międzynarodowego Festiwalu Sztuk TRANS/MISJE – TRÓJMORZE ’22 w dniach 19-28 sierpnia. Już po raz piąty do udziału w wydarzeniu zaproszono instytucje kultury i artystów z 12 państw zrzeszonych w gospodarczo-politycznej inicjatywie Trójmorza. Przez 10 dni w Rzeszowie odbywać się będą spektakle – dla dzieci i dorosłych, koncerty, wystawy i spotkania z artystami.

    Międzynarodowy Festiwal Sztuk TRANS/MISJE – TRÓJMORZE to ciekawa propozycja na spędzenie wakacji w mieście. To już po raz piąty Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, umożliwia mieszkańcom miasta i gościom, zapoznanie się z dorobkiem kulturowym innych państw, tym razem przedstawicieli Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier.

    05. MFS TRANS/MISJE – TRÓJMORZE ’22 to wydarzenie nawiązujące w swej formie i idei do międzynarodowej inicjatywy gospodarczo-politycznej skupiającej 12 państw Unii Europejskiej.  Funkcjonująca w świadomości społecznej od 2015 roku inicjatywa Trójmorza, służy zacieśnianiu powiązań w regionie szerzej rozumianej Europy Środkowej (między Morzem Bałtyckim, Adriatyckim i Czarnym), tworzących trwałe podstawy dla rozwoju gospodarczego w zakresie energii, transportu, komunikacji cyfrowej i gospodarki. Rzeszowski Festiwal ma stać się platformą do wymiany doświadczeń kulturalnych i dorobku artystycznego zrzeszonych państw.

    Wydarzenia 05. MFS TRANS/MISJI – TRÓJMORZE ’22 odbywać się będą w różnych przestrzeniach miasta i są adresowane do wszystkich grup wiekowych. W programie przewidziano spektakle: Smak wiśni Narodowego Akademickiego Ukraińskiego Teatru Dramatycznego im. Marii Zankowieckiej we Lwowie – to wspólna podróż „z kobietą po przejściach i mężczyzną z przeszłością” z zaskakującym akcentem w postaci tekstów poetki, autorki niezliczonej ilości tekstów piosenek – A. Osieckiej; Łotewskiego Teatru Liepaja opowieść grozy, inspirowanej baśniami braci Grimm – Grimmowie.

    Hrabal i człowiek w oknie – poetycki obraz o starszym ekscentryku – Teatru Miejskiego w Brnie; Wesołe płaczki – szekspirowski non-classic Teatru Mihai Eminescu w Botosani; Pamiętnik wariata – wnikliwa analiza, sprawdzimy czy zdrowego czy chorego, pacjenta z Teatru Credo w Sofii. Jakże osobliwy przypadek sławnego wojaka Tu mówi Szwejk – Teatru Studio w Wilnie. Familijną propozycją będzie między innymi Dzielny ołowiany żołnierzyk – spektakl dla dzieci Teatru Lalkowego w Koszycach; poruszająca najczulszą kobiecą strunę – Matka-Najemnica – Akademickiego Regionalnego Ukraińskiego Teatru Dramatycznego im. I. Ozarkiewicza z Kołomyi. Natomiast Gospodarz Festiwalu – Teatr im. Wandy Siemaszkowej, zaprezentuje premierową naukę, zemstę czy karę? – Spektakl Wizyta starszej pani Friedricha Dürrenmatta, w reżyserii Roberta Czechowskiego.

    Po każdym ze spektakli, odbędzie się otwarte forum dyskusyjne, które z aktorami i twórcami, poprowadzi krytyk teatralny – Tomasz Domagała.

    Program 05. MFS TRANS/MISJE – TRÓJMORZE ’22 posiada w swoim repertuarze siedem wydarzeń muzycznych. Koncerty, odbywać się będą na Scenie Dziedzińca Teatru i na Sali Kameralnej Filharmonii Podkarpackiej. Będzie to okazja, by posłuchać koncertu Kwiaty romantyzmu Romana Zaslavsky z udziałem Niny Vitol, premierowego albumu Ostatni dzień lata zespołu Late Night Poems, Gaby Janusz i Multifolk Quartet, koncertu fortepianowego Johan’a Randvere, kwartetu smyczkowego INFRA Piazzolla and Co, a koncert MIRIIAM jest „współwydarzeniem” do spotkania z poezją Ivana Herceg’a – Croatiana – słowa i dźwięki z Chorwacji, a które odbędzie się w klimatycznych Rzeszowskich Piwnicach.

    05. MFS TRANS/MISJE – TRÓJMORZE ’22 to również okazja do obcowania z dokonaniami sztuki wizualnej. W czasie jego trwania będzie można podziwiać wystawę 18. Międzynarodowego Biennale Plakatu Teatralnego organizowanego przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej, wystawę plakatów cenionego węgierskiego artysty Istvana Orosz’a, wystawę fotografii i malarstwa Jurijusa Grigoroviciusa z Litwy, a nie lada gratką będzie pokaz słoweńskich filmów krótkometrażowych i spotkanie z ich autorami.

    Wespół z MFS odbędzie się także letnia odsłona programu Przestrzenie Sztuki – Teatr, a wraz z tym projektem trzy PREMIEROWE wydarzenia; Figura, tor, płaszczyzna – spektakl ruchu, koloru i emocji Teatru O. de. La z choreografią Marty Bury; familijną propozycją – próbą odpowiedzi na nieoczywiste, acz nurtujące wszystkich pytania – Latającego Teatru Kantora, będzie spektakl Jak obmyśliłem świat w reżyserii Magdaleny Miklasz, oraz premiera koncertowa albumu Ostatni dzień lata formacji Late Night Poems – połączenie konwencji spoken word / jazz & poetry wraz z aktorską interpretacją tekstów twórcy Late Night Poems – Bartłomieja Skubisza, w wykonaniu aktora Teatru im. Wandy Siemaszkowej – Roberta Żurka.

    Organizacja 05. Międzynarodowego Festiwalu Sztuk TRANS/MISJE – TRÓJMORZE ’22 jest możliwa dzięki finansowaniu ze środków Samorządu Województwa Podkarpackiego oraz wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

    Bilety w cenie od 10 do 20 zł można nabyć przez Internet i w kasach Teatru.

    Teatr zaprasza do śledzenia informacji o Festiwalu na stronach www.trojmorze.teatr-rzeszow.pl, www.teatr-rzeszow.pl oraz w mediach społecznościowych.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com