poniedziałek, 25 września, 2023
+

  Wielka szansa dla Huty Stalowa Wola?

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał umowy ramowe dotyczące zakupu sprzętu wojskowego z Korei Południowej. Zakup dotyczy pozyskania lekkich myśliwców FA-50, czołgów podstawowych K2 oraz haubic samobieżnych K9. Czołgi jak i haubice mają doczekać się swoich wersji o oznaczeniu PL.

  Głównymi producentami sprzętu i stronami umów są firma Hyundai Rotem – czołg K2/K2PL, firma Hanwha Defense – haubica K9/K9PL. Spośród koreańskich firm najbardziej znana jest Hanwha Defense, która jest dostawcą podwozi K9. Produkowanych na licencji w Hucie Stalowa Wola, używanych z powodzeniem bojowo na Ukrainie.

  Pierwsza partia haubic 48 K9A1 ma – według deklaracji MON – zastąpić pojazdy, które przekazano Kijowowi. W drugim kroku ma być pozyskanych ponad 600 haubic, które będą produkowane w Polsce.

  Polscy żołnierze muszą mieć nowoczesną broń i taka broń właśnie została zamówiona; zgodnie z podpisanymi umowami na południowokoreańskie uzbrojenie jeszcze w tym roku do Polski trafią pierwsze dostawy czołgów i armatohaubic, w przyszłym – samolotów. (…) To wzmocnienie jest niezwykle ważne w związku z sytuacją, z jaką mamy do czynienia za naszą wschodnią granicą” – powiedział wicepremier po podpisaniu dokumentów. „My nie mamy czasu, nie możemy czekać, musimy zbroić polskie wojsko” 

  Mariusz Błaszczak, minister Obrony Narodowej

  Wszystkie kontrakty mają być realizowane etapowo. Jeśli chodzi o czołgi K2, to w pierwszej fazie zostanie pozyskanych 180 maszyn w istniejącym wariancie (dostawy rozpoczną się w br.), w drugiej – nawet ponad 800 w wersji K2PL, która ma być produkowana w Polsce. Zmiany w konfiguracji przewidzianej dla czołgu w wersji K2PL mają obejmować wzmocnienie opancerzenia, możliwość zastosowania amerykańskiej amunicji programowalnej, doposażenie w system obserwacji dookólnej oraz aktywny system ochrony pojazdów ASOP zastosowanie polskiego karabinu 12,7 mm” 

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com