niedziela, 4 czerwca, 2023
+

  Wojskowe pojazdy historyczne w trakcie pikniku organizowanego przez Wojsko Obrony Terytorialnej

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  We wtorek 26 lipca 2022 przypada święto 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”. To dzień upamiętniający rozpoczęcie „Akcji Burza” na Podkarpaciu. Z tej okazji w Rzeszowie, odbędą się uroczystości wojskowe połączone z piknikiem patriotycznym.

  Na zaproszenie Dowództwa 3 Podkarpackiej Brygady OT w oprawie wydarzenia wezmą udział historyczne pojazdy wojskowe, na których w latach II wojny światowej walczyli żołnierze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

  Cieszymy się, że Wojska Obrony Terytorialnej dbają o budowanie pamięci historycznej wśród swoich żołnierzy i uczestników wojskowych uroczystości. To działanie pokrywa się misją Fundacji Niepodległości. Od lat współpracujemy owocnie w podobny sposób z naszą 2 Lubelską Brygadą Obrony Terytorialnej.

  Robert Michalak, dyrektor Muzeum Polskich Sił Zbrojnych, prowadzonego przez Fundację Niepodległości w Lublinie:

  Do Rzeszowa przywiezione zostaną historyczne pojazdy wojskowe po raz pierwszy. Uczestnicy rzeszowskich uroczystości będą mieli okazję zobaczyć słynnego „Jeepa” w barwach 5 Kresowej Dywizji Piechoty, która walczyła pod Monte Cassino. Zaprezentujemy też pancerny wóz zwiadu „Dingo” z dowództwa 2 Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa – na jego burcie widnieje symboliczne imię nadane pojazdowi przez polskich żołnierzy we Włoszech: „NADZIEJA”.

  Będzie można zobaczyć sprzęt bojowy 1 Dywizji Pancernej, która walczyła pod dowództwem gen. Stanisława Maczka – od Normandii, przez Belgię i Holandię, aż po zajęcie bazy niemieckiej Kriegsmarine w Wilhelmshaven. W barwach tej słynnej jednostki prezentujemy „Half- Track’a”: półgąsienicowy transporter opancerzony – z przeciwlotniczą baterią 4 najcięższych karabinów maszynowych kalibru 12.7 mm. Obok niego cięższa broń przeciwlotnicza – armata Bofors, kalibru 40 mm.

  Zabytkowe pojazdy będą dostępne dla publiczności. Uroczystości rozpoczynają się o godzinie 10:00 we wtorek 26 lipca przed Podkarpackim Urzędem Wojewódzkim. Obchody zostały poprzedzone uroczystą mszą polową przed Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu Rzeszów 25 lipca o godz. 18.00.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com