13,1 C
Rzeszów
środa, 5 października, 2022
+

  Podsumowano przekazanie pieniędzy na rozbudowę dróg

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W poniedziałek 11 lipca w Urzędzie Wojewódzkim o realizacji Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg mówił sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Rafał Weber, wojewoda Ewa Leniart i posłowie na sejm Tadeusz Chrzan i Adam Śnieżek.

  W ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg środki przekazywane są na zasadach konkursowych, głównie na dofinansowanie budowy, przebudowy i remontu dróg powiatowych i gminnych. Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podsumowała dotychczasową realizację mechanizmu wsparcia dla jednostek realizujących inwestycje na drogach samorządowych.

  W kolejnych edycjach środki finansowe były przeznaczane zarówno dla gmin, jak i powiatów z terenu naszego województwa przede wszystkim na modernizację, ale także na budowę i przebudowę dróg lokalnych. Jeden z wariantów zakładał także dodatkowe środki finansowe na poprawę bezpieczeństwa w ruchu pieszym, a więc także na to, aby zmodernizować przejścia dla pieszych. Do naszego województwa trafiły kwoty bardzo znaczące

  Ewa Leniart, Wojewoda Podkarpacki

  W 2019 r. zrealizowano 313 zadań za łączną kwotę ponad 261 mln zł, w 2020 r. – 213 zadań za kwotę przewyższającą 160 mln zł, w 2021 – 151 zadań za kwotę 168 mln zł oraz dodatkowo 33,5 mln zł przeznaczono na 94 zadania, które służyły poprawie bezpieczeństwa ruchu pieszych, natomiast w roku bieżącym zostało wybranych 109 zadań do realizacji za kwotę 201 mln zł.

  Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Rafał Weber poinformował o zmianach w ustawie o Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg. Nowe przepisy pozwolą na dostosowanie zasad funkcjonowania funduszu do aktualnych potrzeb dotyczących dofinansowania samorządowej infrastruktury drogowej.

   Najważniejsza kwestia to nowe środki finansowe. Dodatkowo w roku 2022 zostanie rozdysponowane 2 mld zł. Chcemy, aby te środki zostały przeznaczone na drogi gminne i powiatowe – po pierwsze na ich remont, a także na infrastrukturę związaną z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, w tym budowę chodników, ciągów pieszo-rowerowych, doświetlenia przejść dla pieszych, budowę bezpiecznych skrzyżowań, zatoczki autobusowe. Zakładamy, że ustawa wejdzie w życie w sierpniu tego roku tak, aby wojewodowie mogli już we wrześniu ogłosić dodatkowy nowy nabór dla gmin i powiatów – mówił minister.

  Widzimy, jak pozytywnie jakość dróg wpływa na wzrost poziomu życia mieszkańców. Inwestycje, które zostały w ostatnich latach wykonane procentują. Jest bezpieczniej, sprawniej, ale też otwierają one nowe tereny gospodarcze, nowe tereny pod inwestycje – dodał minister Weber.

  Rafał Weber, wiceminister infrastruktury
  fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

  Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg stanowi kompleksowy instrument wsparcia realizacji zadań na drogach zarządzanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Jego celem jest przyspieszenie powstawania nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury drogowej na szczeblu lokalnym, stanowiącej ważny element prawidłowego funkcjonowania i rozwoju gospodarki oraz przyczyniającej się do poprawy poziomu życia obywateli.

  Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg to nie jest jedyny fundusz, który służy inwestycjom drogowym w naszym województwie. To także Program Inwestycji Strategicznych Polskiego Ładu, w ramach którego samorządy otrzymały ogromne środki na budowę dróg. Rozmiar inwestycji drogowych w województwie podkarpackim jest ogromny. To historyczny moment, w którym tworzy się nowoczesna, wysokiej jakości sieć dróg i to będzie mocna podstawa do przyspieszenia rozwoju naszego regionu

  Adam Śnieżek, poseł na Sejm RP
  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com