czwartek, 28 marca, 2024
spot_img
+

    W niedzielę w Rzeszowie uroczyście upamiętniono 79. rocznicę Rzezi Wołyńskiej

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Obchody zainagurowane zostały uroczystą mszą świętą, o godzinie 11:00 w kościele pw. Świętego Krzyża (ul. 3 Maja). Następnie, zaraz po mszy złożono kwiaty pod tablicą poświęconą pamięci pomordowanych na Kresach Wschodnich Polaków. Odbył się także marsz pamięci, w którym wszyscy mogli wziąć udział.

    – „Z jednej strony troszczymy się o tych wszystkich, którzy niejednokrotnie nie mają swoich miejsc pochówku, zostawili swoich najbliższych na Kresach i chcieliby do tych miejsc pochówku móc pielgrzymować, ale z drugiej strony wyrażamy również solidarność z narodem ukraińskim, który dzisiaj walczy o swoją wolność i niepodległość” – powiedziała wojewoda Ewa Leniart po złożeniu wieńca pod tablicą poświęconą pamięci Polaków pomordowanych na Kresach Wschodnich, umieszczoną na Kościele pw. Świętego Krzyża na ul. 3 Maja w Rzeszowie.

    W obchodach wzięli udział również m.in. europoseł Bogdan Rzońca, wiceprzewodniczący sejmiku województwa podkarpackiego Jerzy Cypryś, wiceprezydent miasta Rzeszowa Jolanta Kaźmierczak, a także przedstawiciele służb mundurowych, Strzelcy oraz mieszkańcy miasta.

    – „Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony na mocy uchwały Sejmu RP z dnia 22 lipca 2016 roku. Święto ma na celu upamiętnienie ofiar rzezi wołyńskiej i innych mordów dokonanych na obywatelach II Rzeczpospolitej przez ukraińskich nacjonalistów w czasie II wojny światowej” – przypomina Katarzyna Gajda-Bator z Oddziału IPN w Rzeszowie

    Wieczorem w niedzielę 10 lipca w Rzeszowie odbył się marszu ku pamięci ofiar Zbrodni Wołyńskiej. Wzięło w nim udział około 200 osób (w tym poseł Grzegorz Braun), które przeszły z Rynku pod Zamek Lubomirskich. Organizatorem marszu było powiązane z Konfederacją stowarzyszenie „Wolne Podkarpacie” oraz środowiska narodowe.

    „Prawda i pamięć historyczna to część naszej narodowej tożsamości, to fragment patriotyzmu i sposobu okazywania miłości i szacunku naszej ojczyźnie rządzonej przez zdrajców i kłamców” – twierdzi Karolina Pikuła ze stowarzyszenia „Wolne Podkarpacie”.

    Fot. PUW w Rzeszowie FB

    Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Rzeszowie co roku prowadzi akcję – „11 lipca – Zapal Znicz Pamięci”. Obejmuje ona powiaty: rzeszowski, przemyski, lubaczowski i brzozowski. We współpracy z Jednostką Strzelecką 2033 w Lubaczowie, JS 2222 w Brzozowie, harcerzami i młodzieżą odwiedza groby ofiar OUN-UPA. 

    Warto dodać, że w tym samym czasie na kanale youtube IPNtv odbyła się premiera rozmowy „Genocidium atrox. O ludobójstwie na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej” z Ewą Siemaszko. To autorka wielu publikacji na temat Zbrodni Wołyńskiej.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com