środa, 21 lutego, 2024
+

  Rusza III Podkarpacki Szlak Filmowy w Bieszczadach

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Podkarpacki Szlak Filmowy zaprasza wszystkich chętnych do udziału w bieszczadzkim szlaku filmowym, który odbędzie się w kilku małych malowniczych miejscowościach w Bieszczadach – w Zatwarnicy (24-27 lipca) , Lutowiskach (25-26 lipca), Majdanie k. Cisnej (27-28 lipca) oraz Ustrzykach Dolnych (29-30 lipca). Cała impreza będzie trwała od 24 do 30 lipca. Wygospodaruj trochę wolnego czasu, odwiedź Bieszczady, a do tego zajrzyj na maraton filmowy. Nie może Cię na nim zabraknąć! Wstęp jest wolny i darmowy.

  Plenerowe projekcje starych filmów, z których część kręcona była w Bieszczadach

  Od niedzieli do środy (24-27 lipca) Podkarpacki Szlak Filmowy zaprasza do klimatycznego kina Końkret na projekcje filmów, do których zdjęcia były kręcone w Zatwarnicy w latach 70-tych i 80-tych. Wielbiciele letniego wypoczynku będą mogli w plenerowym kinie w Majdanie koło Cisnej (stacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej) oraz w Ustrzykach Dolnych (Rynek) obejrzeć produkcje sprzed wielu lat, jak na przykład, psychologiczny dramat wojenny „Ogniomistrz Kaleń” (reż. Ewa i Czesław Petelscy, 1961), czy „Wilcze echa” (reż. Aleksander Ścibor-Rylski, 1968) oraz inne filmy powstałe w Bieszczadach pod koniec XX wieku.

  Współczesne filmy, które będzie można obejrzeć

  Oprócz starych filmów, w repertuarze plenerowego kina w Bieszczadach znalazły się i te współczesne propozycje. Między innymi będzie to międzynarodowa produkcja „Bandyta” (reż. Maciej Dejczer, 1997), „Serce, serduszko” (reż. Jan Jakub Kolski, 2014), „Wielkie zimno” (reż. Gerard Pautonnier, 2017), czy dokumentalna opowieść o Chatce Puchatka „Śniła mi się Połonina” (reż. Robert Żurakowski, 2021). Projekcji dokumentu będzie towarzyszyło spotkanie z reżyserem.

  Cykl „Nakręcenie na taśmę” zaprasza wszystkich chętnych do starego kina

  Szczególnym wydarzeniem będą projekcje z cyklu „nakręceni na taśmę” (25 lipca, Lutowiska). Organizatorzy specjalnie na potrzeby wydarzenia przywrócili funkcjonalność staremu i niezwykle klimatycznemu kinu Otryt w Lutowiskach. Widzowie będą mogli zasiąść w oryginalnie zachowanych fotelach i obejrzeć filmy odtworzone z taśmy filmowej 35 mm ze starego projektora, który wiele lat temu służył w tym miejscu. Na przywróconym do życia ekranie kina Otryt zobaczymy kultowe tytuły – zrealizowaną z ekranizację sienkiewiczowskiej powieści „Pan Wołodyjowski” (reż. Jerzy Hoffman, 1969) oraz pierwszy eastern (odpowiednik słowa western) „Rancho Texas” (reż. Wadim Berestowski, 1958). 

  Do tego odbędą się koncerty muzyki filmowej

  Otwarciu Podkarpackiego Szlaku Filmowego tradycyjnie towarzyszyć będą koncerty muzyki filmowej. W tym roku czekają na wszystkich chętnych aż trzy plenerowe muzyczne wieczory. Pierwszego dnia wydarzenia 24 lipca w Zatwarnicy klimatyczne utwory Krzysztofa Komedy zagra Marek Murias Kwartet. W środę 27 lipca na stacji Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej w Majdanie k. Cisnej usłyszymy zespół DesOrient, który wykona filmowe utwory Michała Lorenca. Zespół wykorzystuje na scenie bogate instrumentarium (m.in. flety, cymbały, bębny) i w swoich brzmieniach inspiruje się muzyką etniczną. W ich wykonaniu usłyszymy m.in. „Taniec Eleny”, charakterystyczny utwór z filmu „Bandyta”. Ostatniego dnia wydarzenia, a więc w sobotę 30 lipca w Ustrzykach Dolnych, usłyszymy Tołhaje. Zespół już w ubiegłym roku, podczas Otwarcia Podkarpackiego Szlaku Filmowego w Przemyślu, zachwycił słuchaczy swoim występem i wykonaniem muzyki z serialu HBO „Wataha”. Artystów nie mogło więc zabraknąć podczas wydarzenia w Bieszczadach.

  Konkurs wiedzy dla fanów serialu „Wataha”

  „Wataha” to serial, który ma fanów na całym świecie, ale największych fanów i znawców „Watahy” spotkać można właśnie w Bieszczadach. O tym będą mogli przekonać się wszyscy uczestnicy 30 lipca w Ustrzykach Dolnych podczas wielkiego turnieju wiedzy o serialu „Wataha”. Dla sympatyków tej produkcji będzie to nie lada gratka – turniej poprowadzi Leszek Lichota, odtwórca roli Wiktora Rebrowa w serialu HBO.

  Prelekcje na temat filmu

  W niedzielę 24 lipca będzie można przyjść na filmoznawcze prelekcje w ramach projektu GreenFilmTourism, organizowane w Zatwarnicy. O bieszczadzkich ścieżkach filmowych opowie Grażyna Bochenek, a o filmowym szlaku polsko-słowackim z wampirami i Oscarami w tle opowie Maciej Gil.

  4-godzinny spacer po ścieżce filmowo-historycznej

  Turystów i miłośników wycieczek organizatorzy zapraszają we wtorek 26 lipca do Lutowisk na „Spacer z Leśnikiem”, czyli czterogodzinną wędrówkę śladem trzech kultur po ścieżce filmowo-historycznej. Po ścieżce oprowadzać będą leśnicy z Nadleśnictwa Lutowiska.

  Atrakcje dla najmłodszych

  Nie zabraknie także wydarzeń dla dzieci. Najmłodsi będą mieli okazję uczestniczyć w strefie edukacyjnej „Co w lesie piszczy”, przygotowanej przez Nadleśnictwo Cisna (27 lipca w Majdanie k. Cisnej) oraz Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne (30 lipca w Ustrzykach Dolnych). Do przygotowanej przez GreenFilmTourism strefy relaksu oraz konkursów i quizów dla dzieci organizatorzy zapraszają także do Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej w środę i czwartek (27 i 28 lipca).

  Organizatorem wydarzenia jest Podkarpacka Komisja Filmowa, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie i Województwo Podkarpackie. 

  Warto dodać, że Podkarpacki Szlak Filmowy tworzony jest od 2020 roku. Jego ideą jest odkrywanie Podkarpacia szlakiem tworzonych tu filmów. Coroczne wydarzenia filmowe inaugurują kolejny etap Szlaku, a opracowane mapy i zbiór wiedzy o filmowej historii regionu służą turystom i mieszkańcom przez cały rok. Pierwszym punktem Podkarpackiego Szlaku Filmowego były Jaśliska, kolejnym – Przemyśl, tegorocznym – Bieszczady.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com