poniedziałek, 25 września, 2023
+

  Wakacje z Wojskiem Obrony Terytorialnej zainaugurowane

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Blisko 200 nowych ochotników dołączyło do 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego, ps. „Pług” . Wakacyjna propozycja szkolenia została przygotowana z myślą o osobach, które chcą wykorzystać przerwę w nauce oraz sezon urlopowy do szkolenia w ramach projektu „Wakacje z WOT”. Od początku roku decyzję o założeniu munduru podkarpackich terytorialsów podjęło ponad 500 ochotników.

  W sobotę 25 czerwca w 3 Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej w Rzeszowie rozpoczęła się kolejna edycja akcji „Wakacje z WOT”. Projekt ten to wakacyjne szkolenie wojskowe skierowane do każdego, kto chce wykorzystać sezon urlopowy i przerwę w nauce na rozpoczęcie służby w 3 Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. W tym roku pierwsze szkolenia w ramach projektu realizowane są w aż pięciu województwach: małopolskim, podkarpackim, pomorskim, łódzkim oraz śląskim. Projekt „Wakacje z WOT” zawsze cieszył się na Podkarpaciu dużym zainteresowaniem, w tym roku jest podobnie.

  Szesnastodniowe szkolenie to dopiero początek drogi , jaką muszą przejść ochotnicy. Program szkolenia podstawowego organizowanego w czasie wakacji nie różni się od programu obowiązującego podczas szkolenia prowadzonego w innych terminach w ciągu roku. W pierwszy dzień kandydaci na terytorialsów wykazali się kondycją fizyczną podczas testu sprawnościowego, potem pobrali broń i umundurowanie. Przez następne dwa tygodnie będą się uczyć wojskowego abecadła. Będą ćwiczyć posługiwanie się bronią, poznają też zasady udzielania pierwszej pomocy oraz przetrwania w trudnych warunkach. W programie „szesnastki” jest także taktyka, topografia i zajęcia ogniowe. Finałem szkolenia podstawowego jest tzw. pętla taktyczna, czyli sprawdzian wiedzy i nabytych umiejętności, a następnie przysięga wojskowa.

  Mundury Terytorialsów w dniu rozpoczęcia wakacji w województwie podkarpackim założyło prawie 200 ochotników, którzy jeszcze tego samego dnia trafili do 32. Batalionu Lekkiej Piechoty w Nisku, gdzie od razu rozpoczęli szkolenie. Większość ochotników nigdy wcześniej nie miała możliwości, aby poczuć zapach prochu lub odrzut karabinka po wykonanym strzale. Szkolenie podczas wakacji jest alternatywą dla osób aktywnych, które chcą wziąć udział w dynamicznym i ciekawym szkoleniu.

  To już piąte powołanie do służby w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej w tym roku. Decyzję o założeniu munduru od stycznia podjęło ponad 500 ochotników, jest to przejawem ogromnej odpowiedzialności za społeczeństwo oraz Ojczyznę. Zakończeniem szkolenia podstawowego będzie przysięga wojskowa, która odbędzie się 10 lipca w Lubaczowie. Po przysiędze wszyscy żołnierze zostaną skierowani do etatowych batalionów w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Sanoku, Jarosławiu i Przemyślu.

  Zainteresowani wstąpieniem w szeregi

  3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej już powinni się zgłaszać do Wojskowych Centrów Rekrutacji lub kskorzystać z pomocy rekruterów http://www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl

  Wymagania:

  • polskie obywatelstwo
  • wiek: 18-60 (63 w korpusie oficerów)
  • niekaralność za przestępstwa umyślne
  • zdrowie fizyczne i psychiczne by pełnić służbę wojskową
  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com