26,8 C
Rzeszów
środa, 17 sierpnia, 2022
+

  Z okazji 150 rocznicy powstania Rzeszowskiej Straży Pożarnej odsłonięto mural i tablice pamiątkową

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W czwartek 23 czerwca podkarpacki komendant wojewódzki PSP nadbryg. Andrzej Babiec uczestniczył w uroczystym apelu z okazji odsłonięcia tablicy pamiątkowej oraz muralu jubileuszowego przy ulicy Mickiewicza 10 w Rzeszowie. To kolejne wydarzenie obchodów rocznicowych.

  Odsłonięcie tablicy i muralu stanowiło upamiętnienie obchodów 150-lecia Rzeszowskiej Straży Pożarnej.

  Autorem projektu tablicy pamiątkowej jest Komendant Miejski PSP w Rzeszowie – st. bryg. Tomasz Baran

  Tablicę stanowi granitowa płyta o wymiarach 50 cm x 70 cm, w której osadzono 15-centymetrowy medal jubileuszowy oraz wykuto złoty napis:

  W hołdzie rzeszowskim strażakom 1872-2022.
  Z okazji jubileuszu 150-lecia Rzeszowskiej Straży Pożarnej pamięci założycieli i pierwszych druhów oraz obecnych strażaków – kontynuatorów pożarnictwa na terenie miasta.
  Kamienice przy ul. Mickiewicza 10 i 12 były siedzibą rzeszowskiej straży pożarnej w okresie przełom XIX/XX wieku do 1967 r.

  Z kolei autorem projektu i zarazem wykonawcą muralu jubileuszowego jest Michał Czerko – artysta z Rzeszowa. Mural obrazuje zabytkowy wóz pożarniczy na tle rzeszowskiego Ratusza i zabytkowej zabudowy. Całość utrzymana została w stonowanej kolorystyce.

  W trakcie uroczystego apelu funkcjonariuszom oraz zaproszonym gościom wręczone zostały Srebrny i Brązowy Krzyż Zasługi, Brązowy Medal Za Długoletnią Służbę, złote oraz Srebrne Odznaki „Zasłużony Dla Ochrony Przeciwpożarowej”.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -