18,8 C
Rzeszów
wtorek, 16 sierpnia, 2022
+

  Jak skutecznie rzucić palenie?

  Polecamy

  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Miesiąc temu obchodziliśmy Dzień bez Tytoniu. Wielu osobom, które palą na co dzień papierosy ciężko jest wyjść z nałogu. Powstało wiele metod walki z rzuceniem palenia. W aptece dostępne są specjalne plastry nikotynowe, a nawet tabletki z nikotyną, gumy do żucia, które mają odciągnąć palacza od swojego nałogu, czy cukierki z lukrecją, które mają specyficzny, gorzki smak. Na rozstanie się z nałogiem eksperci zalecają częste uprawianie jogi, szczególnie wtedy, gdy ma się ochotę zapalić, bieganie, albo kilka ćwiczeń izometrycznych. Jednak, dlaczego, mimo tego palaczom bardzo trudno jest się pożegnać ze swoim uzależnieniem?

  Faktem jest, że z palenia ciężko jest wyjść. A papierosy przyczyniają się do raka nie tylko płuc ale całej jamy ustnej, astmy, gruźlicy oraz wielu, wielu innych poważnych chorób, z którymi nie ma żartów. Palacz podczas swojego uzależnienia przeżywa mocny i silny niepokój związany z utratą swojego nałogu. Dlatego też często, mimo podjęcia wielu prób skończenia z tym nałóg wraca, a my czujemy się sfrustrowani, że nie udaje nam się wytrwać w swoim postanowieniu.

  Jak się okazuje odstawienie tytoniu to nie tylko problem natury chemicznej. Według psychologów, to również zmiana stylu życia.  Samo postanowienie od tak, z dnia na dzień rzucenia palenia najczęściej nie przyniesie pożądanych efektów i prędzej czy później wrócimy do starych nawyków. Według australijskich naukowców i lekarzy, pacjent, który ma rzucić palenie musi być przekonany, że to możliwe. Co oznacza to w praktyce?

  Jak więc wyjść z nałogu?

  Na pewno jeśli powiemy sobie, że od teraz rzucam palenie, prawdopodobnie to nam się nie uda. Według badaczy, rzucanie nałogu należy zrobić stopniowo. Najlepiej rozplanować to w czasie, określić sobie, ile to może nam zająć. Wtedy też skończenie z używką jest znacznie łatwiejsze. Wielu psychologów ze swojego doświadczenia wie, że takie właśnie nastawienie do rzucenia tytoniu przynosi najbardziej pożądane efekty. Wtedy, mimo, że wychodzenie z palenia trwa długo, to kończy się najczęściej sukcesem. Podobnie jest z resztą z przechodzeniem na dietę. Tutaj także trzeba robić to stopniowo. Tylko wtedy będzie można mówić o sukcesie.

  Kiedy sięgamy po różne używki?

  Często przygodę z używkami zaczynamy jeszcze w wieku nastoletnim. Jest to efektem panującej mody, oddziaływania społeczeństwa albo potrzebą eksperymentowania. Często też wszystko zaczyna się od towarzystwa, które sięga po używki. Robimy tak i my. Z czasem uzależniamy się i ciężko jest nam wyjść z nałogu.

  Często palenie może nam się kojarzyć z rozładowaniem stresu. Idziemy na fajkę, bo coś nas zestresowało. Prawdą jest, ze papieros sam w sobie nie powoduje rozładowania stresu, tylko sama wiara w to. Wierzymy, że po zjedzeniu ciastka, wypiciu alkoholu, czy zapaleniu zły nastrój nam przejdzie. A to jednak nie prawda. W taki sposób się uzależniamy, a do tego wpadamy w błędne koło myślenia. Ludzie złe, kłębiące się w środku emocje rozładowują w bardzo różny sposób. Odrzucenie palenia to zmiana całego stylu życia. Ale o co w tym wszystkim chodzi? Jak zmienić swoje złe przyzwyczajenia, czy nawyki i skąd się one biorą?

  Jak mówi psycholog Katarzyna Korpolewska: „Wyjście z nałogu to początek nowego życia, znalezienie nowych upodobań, rozwinięcie nowych przyzwyczajeń i nawyków. Trzeba dać sobie czas na odnalezienie się w nowej rzeczywistości bez papierosa.”

  Jeśli chodzi o edukację na temat używek, pani psycholog twierdzi, że obecnie młodzież nudzi zwykłe wykładanie na temat szkodliwości używek. Najlepiej zrobić to w formie różnych gier i zabaw, w trakcie których wszyscy wezmą czynny udział.  Na przykład można zaangażować młodzież w zajęcia teatralne. Warto pokazywać nastolatkom w ciekawy sposób, jak nałogi przynoszą zagrożenia. Dzięki temu zapamiętają cokolwiek z takich lekcji. I zrozumieją, że wszelkie używki są po prostu szkodliwe.

  MEDIAROOM PAP

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -