10 C
Rzeszów
piątek, 12 sierpnia, 2022
+

  Od lata będą niższe podatki

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  1 lipca wejdą w życie nowe przepisy w ramach programu „Niskie Podatki”. O zmianach w systemie podatkowym mówili dziś podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim. Podczas której o nowych planach podatkowych mówili wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka i zastępca dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Jacek Cichy.

  Najważniejsze zmiany to: obniżenie stawki PIT z 17 proc. do 12 proc., preferencyjne rozliczenie samotnych rodziców, likwidacja ulgi dla klasy średniej, możliwość powrotu rozliczenia poprzez skalę podatkową przez przedsiębiorców, którzy wybrali podatek liniowy lub ryczałt.

  14 czerwca br. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, która upraszcza i stabilizuje system podatkowy.

  Jolanta Sawicka, wicewojewoda podkarpacki

  Jedną z głównych zmian, jakie wprowadza ustawa, jest obniżka stosowanej w pierwszym przedziale skali progresywnej stawki z 17 proc. do 12 proc. W ustawie przywrócono także częściowe odliczenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców oraz możliwość powrotu do rozliczenia poprzez skalę podatkową przez przedsiębiorców, którzy wybrali podatek liniowy lub ryczałt. Znika także ulga dla klasy średniej, ale w rozliczeniu rocznym urząd skarbowy wybierze dla podatników korzystniejszą formę rozliczenia, uwzględniając tę ulgę lub zmienione od lipca zasady. Bez zmian pozostają korzystne rozwiązania, które zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2022 r., w tym m.in. wyższa kwota wolna (30 tys. zł) i wyższy próg podatkowy (120 tys. zł).

  Zapraszamy również na dwa bezpłatne, stacjonarne spotkania informacyjne z ekspertami KAS i ZUS, które odbędą się 22 czerwca br. w sali kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie w godzinach 9.00 – 10.30 oraz 17.00 – 18.30

  Jacek Cichy, zastępca dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie

  Dyrektor Cichy podkreślił również, że Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa realizują cykl spotkań informacyjnych nt. zmian w systemie podatkowym. Spotkania online są przeznaczone dla przedsiębiorców, osób zajmujących się obsługą kadr i płac, pracowników, emerytów i rencistów oraz rodziców. Terminy webinariów można sprawdzić na stronie: Niskie podatki – zapraszamy na bezpłatne spotkania informacyjne

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -