32,7 C
Rzeszów
czwartek, 30 czerwca, 2022
+

  Na przejściu granicznym w Medyce udaremniono przemyt

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Medyce. Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej udaremnili przemyt 4 okazów skrzydelnika olbrzymiego. To muszle chronionego gatunku zagrożonego wyginięciem. Znajdują się pod ścisłą ochroną.

  Okazałe muszle o długości od 20 do 27 cm wykryte zostały podczas kontroli autokaru wjeżdżającego do Polski z Ukrainy. Należą do gatunku skrzydelnik olbrzymi (Strombus gigas), objętego ochroną na  mocy Konwencji Waszyngtońskiej CITES.

  Przewożący je mężczyzna nie przedstawił chronionych okazów do odprawy. Nie posiadał także wymaganego zezwolenia na przywóz okazu zagrożonego.

  W związku z naruszeniem przez mężczyznę przepisów ustawy o ochronie przyrody, funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali chronione okazy do dalszego postępowania.

  Funkcjonariusze podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej w 2021 r. zatrzymali 4,5  tys. okazów gatunków zagrożonych wyginięciem, w  tym 246 żywych zwierząt, 22  spreparowane okazy  oraz  ponad 4,2 tys. medykamentów medycyny azjatyckiej.

  Nielegalny przewóz przez granicę UE a także wewnątrzwspólnotowy handel okazami gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -