20,2 C
Rzeszów
niedziela, 26 czerwca, 2022
+

  Skwer między ulicą Moniuszki a aleją Cieplińskiego będzie nosił imię Zdzisława Postępskiego

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Od piątku 17 czerwca 2022 roku skwer między ulicą Moniuszki a aleją Cieplińskiego będzie nosił imię Zdzisława Postępskiego. Patron tego miejsca to zasłużony dla miasta fotograf, pasjonat lotnictwa i wychowawca młodzieży.

  Z wnioskiem w sprawie nadania nazwy jednej z rzeszowskich ulic imieniem Zdzisława Postępskiego zwróciła się Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa. Początkowo był to wniosek bez wskazania lokalizacji, jednak został on uzupełniony poprzez wskazanie skweru pomiędzy aleją Łukasza Cieplińskiego i ulicą Stanisława Moniuszki. Podczas marcowej sesji wniosek poparli miejscy radni, a dzisiaj uroczyście odsłonięto tablicę z nazwą skweru. Jak przekonuje Ryszard Winiarski, były wiceprezydent Rzeszowa, a także wieloletni dyrektor Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa, Zdzisław Postępski był postacią wybitną.

  fot. Grzegorz Bukała / UM Rzeszów

  To szczególny dzień, ten człowiek za to, co zrobił dla miasta i nie tylko, zasłużył na uhonorowanie. Miał wiele pasji, pierwszą było lotnictwo. W wieku 14 lat jeździł do Bezmiechowej podglądać szybowce. Potem w ramach zajęć z młodymi ludźmi tworzyli modele latające i wygrywali zawody w ówczesnym województwie lwowskim. Następnie wraz z podopiecznymi zdobyli dokumentację i własnoręcznie zbudowali szybowiec, który uzyskał homologację i miał numer 44 w Polsce. To były drożdże pod przyszłe lotnictwo Podkarpacia, pod dzisiejszą Dolinę Lotniczą – wylicza Ryszard Winiarski. I dodaje, że z fotografią Zdzisław Postępski związał się w wieku 24 lat. – Pracował wówczas w kopalni nafty, za miesięczną wypłatę – 156 zł kupił od żołnierza niemieckiego aparat Zeiss Ikon i zaczął fotografować. Dzięki jego pracy mamy wspaniale udokumentowaną historię rozwoju Rzeszowa i tutejszej ludności. Był wybitnym artystą i dokumentalistą

  Ryszard Winiarski, były wiceprezydent Rzeszowa

  Zdzisław Postępski (1916-1991) od 1953 roku brał udział w niezliczonej liczbie wystaw regionalnych, krajowych i międzynarodowych, zdobył kilkadziesiąt nagród, w tym tytuł Artysty nadany w 1965 roku przez znajdujące się w Szwajcarii Międzynarodową Federację Sztuki Fotograficznej. Reaktywował w 1965 roku Rzeszowskie Towarzystwo Fotograficzne i został wybrany jego pierwszym prezesem. Szczególnie ważna dla historii miasta Rzeszowa jest dokumentacja fotograficzna ówczesnej architektury miasta, jego infrastruktury i mieszkańców. Dorobek Zdzisława Postępskiego w postaci 30 tysięcy negatywów i fotografii, jego syn Tadeusz przekazał nieodpłatnie Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa.

  Bardzo dziękuję za szybką decyzję o nadaniu skwerowi imienia mojego ojca. Dla mnie i mojej rodziny to wielki zaszczyt , miejsce jest wspaniałe, leży między Galerią Fotografii Miasta Rzeszowa, a teatrem im. Wandy Siemaszkowej, które były ojcu bardzo bliskie. Cieszę się, że wraz z trzema pokoleniami naszej rodziny możemy dzisiaj brać udział w tej wspaniałej uroczyści.

  powiedział Tadeusz, syn Zdzisława Postępskiego
  fot. Grzegorz Bukala / UM Rzeszow
  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -