niedziela, 4 czerwca, 2023
+

  Toast urodzinowy dla Tomasza Stańko na 80. rocznicę urodzin.

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Pochodzący z Rzeszowa wybitny trębacz jazzowy 11 lipca obchodziłby 80. urodziny. Już po raz czwarty będziemy celebrować jego twórczość w wyjątkowych interpretacji wykonawców młodego pokolenia, oraz artystów którzy mieli zaszczyt grać na jednej scenie z Mistrzem.

  W sobotę 9 lipca startuje pierwszy dzień kolejnej edycji festiwalu Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko – wyjątkowa, bo w tym roku przypada 80. rocznica urodzin jazzmana.

  Wydarzenie rozpocznie się bezpłatnym koncertem o 19.00 na dziedzińcu Zamku Lubomirskich – Kuba Płużek Quartet + Oskar Török, Michał Chołka i Bartłomiej Skubisz – „Noc Lipcowa” – Stańko spotyka Schulza.  To muzyczny spektakl, w którym magiczne kompozycje Tomasza Stańko będą przeplatać się z magiczną prozą Bruno Schulza.

  Ostatnia płyta Tomasza Stańko „December Avenue” była dedykowana m.in. pamięci Bruno Schulza, polskiego pisarza i malarza żydowskiego pochodzenia, który żył i tworzył w leżącym obecnie na Ukrainie Drohobyczu. W 2022 r. przypada 80. rocznica urodzin Tomasza Stańko (11 lipca), a dzień później 130. rocznica urodzin Bruno Schulza. 2022 rok to również 80. rocznica tragicznej śmierci pisarza z rąk hitlerowców (19 listopada). Rok, w którym w Rzeszowie na świat przyszedł Tomasz Stańko, był także rokiem przedwczesnej, tragicznej śmierci wybitnego pisarza i malarza. Kilka dat splata się symbolicznie w 2022 roku i łączy ze sobą Tomasza Stańko i Bruno Schulza, którego twórczością inspirował się muzyk. Z tej okazji zostaną wykonane utwory z ostatniej płyty Tomasza Stańko „December Avenue” oraz z płyty „Polin” przeplatane czytanymi fragmentami „Sanatorium pod klepsydrąBrunona Schulza w interpretacji rzeszowskiego aktora Teatru im. Wandy Siemaszkowej – Michała Chołki. Koncert będzie również symbolicznie nawiązywał do kultury żydowskiej społeczności tak licznie obecnej w Rzeszowie na przestrzeni wieków.  Autorskich aranżacji i interpretacji utworów Tomasza Stańko dokona znakomity krakowski pianista i kompozytor Kuba Płużek i wykona je z towarzyszeniem własnego zespołu, w którego skład wchodzą grający z Tomaszem Stańko: perkusista Dawid Fortuna i kontrabasista Max Mucha oraz saksofonista Marek Pospieszalski i gościnnie słowacki trębacz Oskar Török. Skład uzupełni Bartłomiej Skubisz odpowiedzialny za sample i instrumenty perkusyjne oraz słowo wstępne. Interpretacji wybranych fragmentów prozy Brunona Schulza dokona Michał Chołka.

  Kuba Płużek – fortepian, aranżacje
  Marekaj Pospieszalski – saksofony
  Max Mucha – kontrabas
  Dawid Fortuna – perkusja
  +
  Oskar Török – trąbka
  Michał Chołka – interpretacja prozy Brunona Schulza
  Bartłomiej Skubisz – sample, instrumenty perkusyjne
  Autor koncepcji koncertu i wyboru tekstów: Bartłomiej Skubisz.

  Drugiego dnia Toastu będą czekały dwa projekty specjalne, które także odbędą się na dziedzińcu Zamku Lubomirskich. Nie zabraknie zagranicznych gwiazd. Szczegóły będą dostępne niebawem.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com