środa, 19 czerwca, 2024
spot_img
+

  Rzeszów otrzymał dofinansowanie na rozbudowę Wisłokostrady

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Miasto Rzeszów otrzyma pieniądze z Programu Inwestycji Strategicznych. Dofinansowanie w wysokości 65 milionów złotych, ma zostać wykorzystane na budowę kolejnego etapu Wisłokostrady. Koszt całkowity inwestycji szacowany jest na około 173 mln złotych.

  Wisłokostrada to jeden z kluczowych projektów drogowych, przewidzianych do realizacji na najbliższe lata. Dwupasmowa trasa połączy aleję Rejtana z ulicą Ciepłowniczą, a stąd doprowadzi przez ul. gen. Maczka do skrzyżowania ul. Lubelskiej z al. Wyzwolenia. Na razie gotowy jest około 500-metrowy fragment, łączący al. Rejtana z nowym targowiskiem.

  Projekt rozbudowy drogi jest gotowy. Zakłada powstanie drugiej nitki wzdłuż istniejącego fragmentu drogi (ul. gen. Dworaka), a stąd budowę dwóch pasów ruchu w kierunku ul. Ciepłowniczej. Po drodze konieczna będzie budowa wiaduktu nad torami kolejowymi biegnącymi z Rzeszowa w kierunku Przemyśla. Nowa trasa z ulicą Ciepłowniczą połączy się rondem. Wzdłuż mostu Załęskiego powstanie drugi, dzięki czemu w kierunku ul. Lubelskiej kierowcy pojadą także dwupasmówką. Przy drodze zostaną wybudowane drogi dla rowerów i chodniki. Koszt budowy trasy szacuje się na około 173 mln zł.

  W poniedziałek wojewoda podkarpacki Ewa Leniart poinformowała miasto o przyznaniu na ten cel 65 mln zł dofinansowania z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych.

  fot. Grzegorz Bukala / UM Rzeszow

  Bardzo się cieszę z tych pieniędzy, to strategiczne dla miasta połączenie drogowe, które pozwoli udrożnić układ drogowy w północno-wschodniej części miasta. Chcemy szybko ogłosić przetarg na wykonanie trasy w całości, pieniądze na wkład własny wygospodarujemy z budżetu miasta, będziemy próbować zdobyć na ten cel jeszcze inne środki z zewnątrz – powiedział prezydent Rzeszowa.

  fot. Grzegorz Bukala / UM Rzeszow

  Budowa Wisłokostrady to jedyne z czterech zadań, na które miasto otrzymało dofinansowanie. Poza drogą wnioski dotyczyły jeszcze:

  • budowy ogrodów kieszonkowych. Wartość inwestycji – 5,55 mln zł, wnioskowane dofinansowanie – 4,99 mln zł. Wkład własny – 556 tys. zł,
  • budowy infrastruktury edukacyjnej w Zespole Szkolno – Przedszkolnym przy u. Skrajnej i przy XI LO na ul. Orzeszkowej. Wartość inwestycji – 45 mln zł, wnioskowane dofinansowanie – 30 mln zł. Wkład własny – 15 mln zł,
  • placu zabaw na osiedlu Staromieście. Wartość inwestycji – 2,06 mln zł. Wnioskowane dofinansowanie – 1,99 mln zł. Wkład własny – 61 tys. zł.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com