10 C
Rzeszów
piątek, 12 sierpnia, 2022
+

  Górno stolicą podkarpackiego smaku

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Festiwal Podkarpackich Smaków”. To jedno z ważniejszych wydarzeń promujących regionalną żywność wysokiej jakości. To już 14 edycja tego wydarzenia. Gościem specjalnym był Janusz Wojciechowski unijny komisarz do spraw rolnictwa i rozwoju wsi.

  Impreza skierowana jest do wytwórców produktów tradycyjnych, ekologicznych i regionalnych z województwa podkarpackiego. Ma na celu ukazanie potencjału podkarpackich producentów produktów lokalnych.

  Małe gospodarstwa rolne, takie do dwóch hektarów, zajmują w świecie dwanaście procent ziemi rolnej i dostarczają aż trzydzieści pięć procent żywności. I to jest właśnie powód, że jestem tutaj nie po raz pierwszy. Na Podkarpaciu jest potencjał małych i średnich gospodarstw rodzinnych. W obliczu współczesnych wyzwań dla świata, małe gospodarstwa mają ogromne znaczenie. Co warto podkreślić, w Polsce najmniejsze gospodarstwa powierzchniowo są na Podkarpaciu i w sąsiedniej Małopolsce i to jest właśnie ten potencjał„. – powiedział komisarz Janusz Wojciechowski.

  Podkarpackie rolnictwo staje przed nowym wyzwaniem. Wojna na Ukrainie spowodowała, że polska polityka rolna musi ulec pewnym zmianom. Konsekwencją tych zdarzeń, na które władze państwowe nie miały wpływu jest wzrost cen energii, w konsekwencji wzrost cen nawozów, co bezpośrednio przekłada się także na ceny żywności. Naszą rolą stało się działanie nakierowane na wsparcie polskiego rolnictwa. To wsparcie jest możliwe dzięki m.in. dopłatom do nawozów.” powiedziała Ewa Leniart

  wideo: Podkarpackie – serwis samorządu województwa

  Podczas festiwalu odbył się konkurs na „Produkt prezentujący do miana produktu tradycyjnego”. Wydarzenie jest także okazją do rodzinnej zabawy,  także w tegorocznej edycji nie zabrakło zespołów i kapel ludowych. Na 14. edycję Festiwalu do Górna przyjechali parlamentarzyści, samorządowcy z powiatu rzeszowskiego, radni województwa podkarpackiego oraz  producenci żywności. W programie targów znalazły się również konkursy, degustacje produktów tradycyjnych,  oraz kiermasz rękodzieła ludowego. Organizatorami „Festiwalu Podkarpackich Smaków” są: Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl oraz Burmistrz Gminy i Miasta Sokołów Małopolski Andrzej Ożóg. Inicjatorem Festiwalu jest Mieczysław Miazga, wieloletni prezes zakładu mięsnego Smak – Górno, lokalny producent żywności wysokiej jakości.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -