8,8 C
Rzeszów
piątek, 7 października, 2022
+

  Forum Przyszłości Kultury w Teatrze Maska!

  Polecamy

  Martyna Cios
  Martyna Cios
  Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Już w sobotę 21 maja Teatr Maska będzie gospodarzem spotkania organizowanego w ramach ogólnopolskiej inicjatywy pod nazwą Forum Przyszłości Kultury. Tegoroczny cykl spotkań FPK odbywa się pod hasłem: SOLIDARNOŚĆ I TROSKA.

  Forum Przyszłości Kultury to przestrzeń namysłu nad znaczeniem i perspektywami rozwoju kultury  we współczesnej Polsce. W czasie, gdy instytucje ulegają destrukcji, wolność słowa jest ograniczana, a sfera publiczna poddawana zapędom cenzorskim, potrzebna jest nowa wizja kultury promującej postawy krytyczne, różnorodność, otwartość, empatię dla inności i poszanowanie praw wszystkich obywateli.

  Program Forum Przyszłości Kultury, organizowanego przez Teatr Powszechny w Warszawie od 2017 roku, jest odpowiedzią na sytuację społeczną w naszym kraju, skupia się na wspieraniu i prezentowaniu nowych, czasem utopijnych wizji. Kulturę rozumiemy jako szereg czynników, które organizują całość naszego życia.

  Temat rzeszowskiej odsłony Forum brzmi: „Co zmieniła pandemia?”.

  Wspólnie z przedstawicielami rzeszowskich środowisk związanych z kulturą chcemy porozmawiać o tym, jak ten długotrwały i głęboki kryzys wpłynie na kulturę w Polsce?

  – czytamy w zaproszeniu.

  Spotkanie odbędzie się w dwóch etapach:

  • 12:00 – 14:00 – spotkanie w grupach roboczych – omówienie tematów i wymiana doświadczeń.
  • 15:00 – 17:00 – panel, na którym tematy zostaną zaprezentowane i wspólnie zastanowimy się nad możliwością wprowadzenia instytucjonalnych rozwiązań. Wydarzenie streamingowane.

  Tematy:

  1. Zmiana w funkcjonowaniu instytucji kultury i osób pracujących w tej dziedzinie. Jak zmieniła się sytuacja ekonomiczna, psychiczna, komunikacyjna, twórcza pracownic i pracowników sektora kultury, zarówno zatrudnionych w instytucjach, jak i działających w trzecim sektorze lub na własną rękę? Jak pandemia i kryzys uchodźczy wpływają na funkcjonowanie instytucji – administracyjne, finansowe i programowe? Co i jak zmieniło się w kwestii współpracy pomiędzy różnymi podmiotami? Jakim środowiskiem pracy i twórczości staje się dziedzina kultury?
  • Zmiana w obiegu, wytwarzaniu i odbiorze treści kulturalnych. Streaming, vod, zoom –
   w minionych miesiącach przeszliśmy przyspieszony kurs z narzędzi służących do komunikowania się za pomocą sieci oraz do przekazywanie za jej pomocą treści kulturalnych, coraz częściej uwzględnianej też w samej formie artystycznych działań. Czy nowe nawyki zostaną z publicznością, która nie będzie chciała wrócić do bezpośredniego kontaktu ze sztuką? Jak pandemia, a teraz wojna, wpłynęły postrzeganie funkcji kultury
   i sztuki, na poczucie misji lub listę zadań stawianych sobie przez osoby i instytucje działające w tej dziedzinie?
  • Zmiana społeczna. Jakim społeczeństwem możemy się stać po pandemii i kryzysie uchodźczym? Z jednej strony powszechne jest poczucie zmęczenia i zniechęcenia, wzmocnieniu ulegają stare lęki i pojawiają się nowe. Od kilku lat stale funkcjonujemy przecież w kryzysie. Z drugiej strony już w czasie pandemii nastąpiła mobilizacja społeczna na dużą skalę, która kulminowała w lutym i marcu tego roku w fali pomocy osobom uciekającym przed wojną w Ukrainie. Samopomoc, samoorganizacja nie są nowymi zjawiskami, ale czy sygnalizują trwałe przekształcenie postaw i emocji społecznych, czy jedynie są masową reakcją na kryzys państwa? Jak te wszystkie procesy dotyczące kultury
   i życia społecznego zostaną powiązane z tym, że Polska właśnie przestaje być krajem monoetnicznym i monoreligijnym?

  Moderacja:

  Iwona Kurz: krytyczka i historyczka kultury, profesorka w Instytucie Kultury Polskiej
  na Uniwersytecie Warszawskim. Zajmuje się historią nowoczesnej kultury polskiej w perspektywie wizualnej, pamięcią wizualną.

  Paweł Łysak: reżyser teatralny, dyrektor Teatru Powszechnego w Warszawie. Do 2016 był Przewodniczącym Rady ds. Instytucji Artystycznych przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2014 wiceprezes Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów, a od 2017 zastępca przewodniczącego Gildii Polskich Reżyserek i Reżyserów Teatralnych.

  Karolina Kapralska: kuratorka wydarzeń społeczno-artystycznych, pracuje w Dziale literackim Teatru Powszechnego w Warszawie. Aktywistka, działaczka na rzecz praw pracowniczych.

  Spotkanie odbędzie się pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeszowa, Konrada Fijołka.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com