poniedziałek, 25 września, 2023
+

  Plenerowy teatr na rzeszowskim rynku

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Po intensywnym weekendzie w ramach obchodów Maskarady. Premiera Księżycowych Opowieści, kilkugodzinna Żywa Biblioteka, W poniedziałkowy wieczór zapraszamy wszystkich na Rynek na efektowny, zrealizowany z rozmachem, wysmakowany plastycznie spektakl plenerowy.

  „Pochodnie, płonące elementy scenografii, szczudła, ruchome platformy, sporych rozmiarów mobilne konstrukcje, przeskalowane rekwizyty, zagadkowe postacie – to cała gama środków zaczerpniętych z najlepszych tradycji teatru ulicznego, po które Teatr Biuro Podróży sięga i w tym przedstawieniu”.
  Mit o Orfeuszu i Eurydyce posłużył tym razem jako punkt wyjścia do opowieści o życiu w czasach pandemii. Niespodziewana śmierć, utrata najbliższej osoby – jak w micie o Orfeuszu i Eurydyce – to sytuacja, z którą wielu z nas mierzyło się w ostatnich miesiącach. Epidemia napisała dla tysięcy ludzi ostateczne scenariusze.

  Poznański Teatr Biuro Podróży przedstawia spektakl pt. Eurydyka

  16 maja 2022 Rzeszowski Rynek godzina 21:00

  Reżyseria – Paweł Szkotak

  Scenariusz – Paweł Szkotak i zespół

  Muzyka – Łukasz Matuszyk

  Scenografia – Teatr Biuro Podróży oraz Natalia Kołodziej, Joanna Sapkowska-Pieprzyk, Michał Wielopolski

  Obsada:

  Bartosz Borowski, Łukasz Kowalski, Maja Osińska, Paweł Stachowczyk, Marta Strzałko, Tomasz Wrzalik, Maciej Zakrzewski.

  Teatr Biuro Podróży podejmuje tematy, o których trzeba mówić wszędzie, prowokować obcych do zajęcia stanowiska, przedstawiać im swoją wizję zdarzeń.

  Jeden z najciekawszych polskich teatrów alternatywnych wyrastający z doświadczeń kontrkultury. Teatr Biuro Podróży istnieje od  1988 roku. Jego założycielem i reżyserem jest Paweł Szkotak.

  W ciągu ponad trzydziestu lat poszukiwań artystycznych teatr wypracował własny rozpoznawalny styl teatralny. Spektakle teatru zaprezentowane zostały w blisko 50 krajach świata, na sześciu kontynentach (m.in. w Argentynie, Australii, Brazylii, Kolumbii, Kubie, Egipcie, Indiach, Iranie, Izraelu, Jordanii, Korei, Libanie, Meksyku, Palestynie, Singapurze, Taiwanie, USA i w większości krajów europejskich).

  Pandemia stała się nieoczekiwanie pierwszym, wspólnym, globalnym doświadczeniem, które w sposób mniej lub bardziej dramatyczny dotknęło każdego człowieka na Ziemi. Lęk i konieczność izolacji, rozłąka, chwilowa lub na zawsze, pożegnania bliskich lub brak możliwości ostatniego pożegnania stały się powszechnym przeżyciem. Najnowszy spektakl Teatru Biuro Podróży to artystyczna reakcja na samotność, rozstanie i tęsknotę.

  fot Teatr Maska

  W przedstawieniu przywołane zostają losy dwojga ponadczasowych bohaterów: Orfeusza i Eurydyki. Ich miłość jest silniejsza niż śmierć. Orfeusz nie mogąc się pogodzić z utratą swojej ukochanej postanawia ją odnaleźć. Wyobrażenie tego, co znajduje się po drugiej stronie życia, miesza się tu z rzeczywistością. Dociera on do piekła pełnego szczurów, musi mierzyć się ze swoimi wspomnieniami i rozterkami. W spektaklu ziemska rzeczywistość splata się z metafizycznym światem podziemnym, który manipuluje czasem, prawdą i nadzieją. Co jest realne, a co jest ułudą? Jak zakończy się ta wędrówka? Czy w postpandemicznym świecie wystarczy nam miłości i odwagi, by odbudować wspólne życie?

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com