0,5 C
Rzeszów
sobota, 28 stycznia, 2023
+

  Europejski Stadion Kultury 2022 w Rzeszowie: Znamy kolejne festiwalowe wydarzenia. Będzie Największy Bęben Świata!

  Polecamy

  - Reklama -

  Estrada Rzeszowska zdradza kolejne projekty, które odbędą się 24 – 26 czerwca podczas festiwalu ESK. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny!

  Europejski Stadion Kultury to co roku Koncert Główny i aż kilkadziesiąt innych wydarzeń w różnych przestrzeniach Rzeszowa. Tym razem wszystkich atrakcji będzie aż 25 – pojawią się w 11. lokalizacjach, w tym w Klubie Festiwalowym, który w tym roku będzie ulokowany w fosie Zamku Lubomirskich i okolicy. Estrada Rzeszowska stopniowo odsłania karty i prezentuje kolejne wydarzenia. Kilka dni temu poinformowała, że na ESK wraca Bitwa o Wschód, czyli zawody tańca street dance, w centrum miasta zagra Orkiestra na Dużym Rowerze, a obok Mariny zakwitnie wysiana już przez botanika Łukasza Łuczaja przy współpracy z Zarządem Zieleni w Rzeszowie łąka kwietna, którą ozdobią rzeźby przygotowane przez studentki ASP. Teraz podano kolejne festiwalowe smaczki.

  Silent Disco na ESK 2022

  Pewnym jest, że pierwszego i drugiego dnia festiwalu w Klubie Festiwalowym w godzinach wieczornych i nocnych będzie można wziąć udział w tanecznej zabawie pod nazwą Silent Disco. To koncept cichej dyskoteki, który na stałe wpisał się już w program ESK, bo co roku cieszy się dużym zainteresowaniem. Uczestnicy otrzymują słuchawki, w których słyszą miksowaną przez DJ-ów muzykę – mogą przełączać poszczególne kanały i wybrać swoje ulubione rytmy.

  Fot. Estrada Rzeszowska

  Największy Bęben Świata w Rzeszowie

  Zupełną nowością i fenomenem na skalę światową będzie natomiast Największy Bęben Świata. Instrument wyprodukowany w Polsce zwiedził różne zakątki świata, w tym Azję i niemal całą Europę, a teraz zawita do Rzeszowa. Ogromny bęben wydaje dźwięki słyszalne i niesłyszalne dla ludzkiego ucha – szczególnie te drugie wpływają relaksująco na nasz organizm, pierwsze natomiast poprawiają nastrój i dodają odwagi. Na bębnie będą mogli grać zarówno dorośli, jak i dzieci.

  Fot. Estrada Rzeszowska

  Performance „Oddźwięk” w Rzeszowskich Piwnicach

  Europejski Stadion Kultury co roku cechuje duża multidyscyplinarność. W programie zawsze można znaleźć wydarzenia muzyczne, teatralne, taneczne, warsztaty czy performance. Tym ostatnim podczas ESK 2022 będzie między innymi „Oddźwięk” – performance przygotowany przez Fundację Kipisz, który będzie prezentowany w Rzeszowskich Piwnicach. Jak informują autorzy projektu, „Oddźwięk” to działanie interdyscyplinarne, na które składa się dźwięk, odpowiadające na niego ciała w ruchu i obraz wizualizacji. Wszystkie komponenty performance’u tworzone będą na żywo w działaniu opartym na zasadach improwizacji i stworzą trzy symultaniczne lecz dialogujące ze sobą narracje.

  Fot. Estrada Rzeszowska

  Food trucki na ESK

  Głodni nie tylko wrażeń znajdą w Klubie Festiwalowym także coś na ząb. W tym roku także pojawi się strefa food trucków, których będzie łącznie kilkanaście. Ich oferta będzie bardzo zróżnicowana – coś smacznego znajdą tu mięsożercy, ale i wegetarianie. W menu znajdą się dania z różnych stron świata – m.in. Białorusi, Mołdawii, Gruzji, Azerbejdżanu i Armenii, które będą serwowane w biodegradowalnych i biokompostowalnych naczyniach, będzie można także nalać wody do własnego bidona lub kubka. Wszystko po to, by ograniczyć ilość odpadów.

  Fot. Estrada Rzeszowska

  Wschód Kultury, czyli międzynarodowy zasięg

  Więcej szczegółów o festiwalu można znaleźć na stronie http://stadionkultury.pl/ i profilu na FB https://www.facebook.com/EuropejskiStadionKulturyPL. Gwiazdy Koncertu Głównego nie są jeszcze znane – poznamy je podczas konferencji w Narodowym Centrum Kultury. To miejsce nie jest przypadkowe. Europejski Stadion Kultury odbywa się w ramach większego wydarzenia pn. Wschód Kultury, które odbywa się w Rzeszowie, Lublinie i Białymstoku, a jego współorganizatorami, przy współudziale Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, są NCK, wspominane miasta i Estrada Rzeszowska. Wschód Kultury integruje środowiska artystyczne miast Polski Wschodniej i artystów krajów Partnerstwa Wschodniego (Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy).

  Źródło: Estrada Rzeszowska

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com