środa, 17 kwietnia, 2024
spot_img
+

  W Rzeszowie odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą bł. Natalii Tułasiewicz

  Polecamy

  Martyna Cios
  Martyna Cios
  Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Wczoraj odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą bł. Natalii Tułasiewicz. Po uroczystości w Kościele Farnym pw. św. Wojciecha i Stanisława odbyła się konferencja adresowana do środowiska nauczycieli i wychowawców.

  Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach zainicjowanego przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty projektu „Nauczyciele w służbie Niepodległej” i nawiązywało do ogłoszenia 30 marca 2022 roku błogosławionej Natalii Tułasiewicz Patronką Polskich Nauczycieli. Honorowym patronatem objęła je Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.

  Był to niewątpliwie ważny dzień dla polskiej, ale i podkarpackiej edukacji, zważywszy na fakt, że ta niezwykła postać jest związana z Rzeszowem, gdzie urodziła się w 1906 r. Natalia Tułasiewicz była polonistką, nauczycielką, poetką i emisariuszką Rządu Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie. Została zgładzona w obozie Ravensbrück w 1945 r.

  fot. PUW

  Po Mszy Świętej pod przewodnictwem JE ks. bpa Jana Wątroby, podczas której została odsłonięta tablica poświęcona pamięci Błogosławionej, w sali kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie odbyła się konferencja inspirowana przesłaniem, które pozostawiła Natalia Tułasiewicz: „Bądźcie awangardą dla Polski i świata”. Jak podkreśliła podkarpacki kurator oświaty Małgorzata Rauch spotkanie było również okazją do refleksji o tożsamości i sensie nauczycielskiego powołania.

  fot. PUW

  Inicjatywa została przygotowana z myślą o nauczycielach, wychowawcach, katechetach i studentach. Całość uświetniła obecność przedstawicieli rodziny Błogosławionej. Prelekcje wygłosili prof. dr hab. Barbara Judkowiak z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. dr hab. Kazimierz Ożóg z Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz dr hab. Teresa Grabińska, prof. AWL we Wrocławiu. Głos zabrała również Natalia Tułasiewicz-Wala, krewna bł. Natalii Tułasiewicz.

  fot. PUW

  Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podziękowała organizatorom wydarzenia i pomysłodawcom projektu pod nazwą „Nauczyciele w służbie Niepodległej”. Podkreśliła, że postać Natalii Tułasiewicz – osoby nieprzeciętnej, entuzjastki słowa i czynu – jest dla środowiska nauczycielskiego prawdziwym drogowskazem, stanowi inspirację i wzór.

  To, że Natalia Tułasiewicz zapracowała na błogosławieństwo własnym życiem, to, że stała się wychowawcą jest swego rodzaju symbolem i gwiazdą na nieboskłonie, pokazującą kierunek, którym niezmiennie należy kroczyć. Zmieniają się pokolenia, zmieniają się wyzwania, okoliczności, sytuacje, w których funkcjonujemy, ale wyznaczniki, gwiazdy na niebie są nam potrzebne po to, abyśmy nie pobłądzili i nie zboczyli z dobrze obranego kursu.

  – mówiła wojewoda.

  fot. PUW

  W konferencji uczestniczyli również m.in. szef Gabinetu Politycznego Ministra Edukacji i Nauki Radosław Brzózka, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Anna Huk, ks. bp Jan Wątroba, dyrektor IPN Oddział w Rzeszowie dr hab. Dariusz Iwaneczko, członkowie rodziny bł. Natalii Tułasiewicz, przedstawiciele środowisk oświatowych.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com