środa, 19 czerwca, 2024
spot_img
+

  Europejski Stadion Kultury odkrywa karty

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Europejski Stadion Kultury odbędzie się w dniach 24-26 czerwca. Na rzeszowskim festiwalu odbędzie się wydarzenie pn. Bitwa o Wschód – Dance Contest i projekt z łąką kwietną w tle. Przyjedzie również Orkiestra na Dużym Rowerze. Udział we wszystkich atrakcjach jest bezpłatny.

  12. edycja, 11 lokalizacji, Koncert Główny i aż 25 innych atrakcji – tak przedstawia się tegoroczny Europejski Stadion Kultury – rzeszowskie wydarzenie współorganizowane przez Narodowe Centrum Kultury, miasto Rzeszów i Estradę Rzeszowską (przy współudziale Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego) w ramach większego wydarzenia pn. Wschód Kultury odbywającego się w Rzeszowie, Lublinie i Białymstoku. Gwiazdy Koncertu Głównego, który odbędzie się w Parku Sybiraków, nie są jeszcze znane. Estrada ujawnia natomiast pierwsze projekty, które będą miały miejsce w Klubie Festiwalowym i innych lokalizacjach na terenie miasta.

  Pierwszego dnia ESK w centrum miasta, dokładnie na terenie Rynku i ul. 3 Maja, w godzinach 17.00 – 18.00 będzie można podziwiać Orkiestrę na Rowerze. To sześcioosobowy zespół muzyków, który potrafi zagrać koncert jadąc na jednośladzie. Ich niecodzienny performance daje odbiorcom niezapomnianą dawkę emocji.

  26 czerwca (niedziela) z kolei szczególnie ucieszą się miłośnicy tańca nowoczesnego. Na ESK wraca bowiem wydarzenie pn. Bitwa o Wschód, które odbyło się na festiwalu dwa lata temu i cieszyło się ogromnym zainteresowaniem uczestników i widzów. Tegoroczna edycja będzie miała miejsce przy Wisłoku –  na terenie Przystani na Lato w godzinach 12.00 – 21.00. Bitwa o Wschód to zawody tańca street dance, na które przyjeżdżają tancerze z całej Polski i sąsiadujących krajów wschodnich. Tancerze będą zmagać się w trzech kategoriach tanecznych: Hip hop 1vs1, Popping 1vs1 oraz Breaking 1vs1. Kategorie Hip hop oraz Popping są otwarte wiekowo, natomiast Breaking będzie podzielony odpowiednio: do 12 lat oraz 12-16 lat. Nie zabraknie dobrej muzyki, graffiti, dużej dawki tańca na wysokim poziomie i dobrej tanecznej zabawy.

  Tegoroczna edycja będzie przyjazna środowisku, dlatego część wydarzeń dotknie tematów dotyczących natury, ekologii i ekologii w sztuce. Jednym z nich będzie projekt związany z wysianą już przez botanika Łukasza Łuczaja na rzeszowskich Bulwarach (obok Mariny) łąką kwietną.  Wielobarwne kwiaty pojawią się tam w czerwcu, a w obrębie łąki staną rzeźby przedstawiające kwiaty zaprojektowane przez absolwentki ASP – Weronikę Krupę i Annę Sudoł. Działanie artystyczne polegające na wkomponowaniu rzeźb w przestrzeń łąki ma na celu zwrócenie uwagi na problem zanikania dzikiej roślinności na terenie miast. Podczas festiwalu, dokładnie 25 czerwca w godzinach 10.00 – 12.30, odbędzie się też spacer z Łukaszem Łuczajem. Jego trasa rozpocznie się w Klubie Festiwalowym i zakończy na terenie łąki kwietnej.

  Już teraz pewnym jest też, że podczas ESK 2022 odbędą się też między innymi koncerty w Klubie Festiwalowym w fosie Zamku Lubomirskich, szereg atrakcji dla najmłodszych, spektakl teatralny, performance na linach i wiele więcej! Szczegóły będą dostępne już wkrótce.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com