niedziela, 4 czerwca, 2023
+

  Z. Ziobro i M. Warchoł wspólnie otworzyli Punkt Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Dębicy

  Polecamy

  Martyna Cios
  Martyna Cios
  Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro i wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł wzięli udział w otwarciu Lokalnego Punktu Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Dębicy. Punkt jest finansowany ze środków Funduszu Sprawiedliwości.

  Dziś po godzinie 12 w Dębicy odbyło się oficjalne otwarcie Lokalnego Punktu Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem. W konferencji prasowej na ten temat wzięli udział Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, Burmistrz Miasta Dębica Mariusz Szewczyk i Dorota Angerman prezeska Podkarpackiego Ośrodka Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (PORSO).

  Na wstępie Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podkreślił, że otwarty w Dębicy punkt to 305 ośrodek w kraju, który świadczy profesjonalną pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem.

  W porównaniu z okresem rządów Platformy Obywatelskiej zwiększyliśmy kilkadziesiąt razy finansowe wsparcie z Funduszu Sprawiedliwości dla ofiar przestępstw. To kompletnie nowa jakość pomocy osobom pokrzywdzonym.

  – powiedział.

  fot. FB Marcin Warchoł

  Wiceminister Marcin Warchoł zaznaczył, że pomoc udzielana z Funduszu Sprawiedliwości ma wiele form. To m.in. wsparcie psychologiczne, psychoterapeutyczne, prawne. Finansowane są również zabiegi rehabilitacyjne, zakup leków, odzieży. To również dopłaty do czynszu czy wyprawki dla dzieci. Organizowane są wakacje i ferie dla dzieci z rodzin dotkniętych przemocą domową.

  Pomoc jest dla tych, którzy w pierwszych chwilach po przestępstwie potrzebują wsparcia, by stanąć na nogi. Wiemy, że wyrok będzie za jakiś czas, ale te środki finansowe trafiają natychmiast do tych potrzebujących pomocy i to jest wielki walor Funduszu.

  – mówił Marcin Warchoł.

  Wskazał też różnice w kwotach przekazywanych na pomoc osobom pokrzywdzony, dzięki zmianie prawa, przygotowanej w Ministerstwie Sprawiedliwości. Jak mówił w 2012 r. – za czasów rządów PO-PSL – fundusz przekazał ośrodkom pomocy zaledwie 1,6 mln zł. Natomiast po zmianie w  2019 r. była to kwota ponad 40-krotnie większa, bo aż 76 mln zł, w 2020 r. ponad 50-krotnie większa – 84 mln zł, a w 2021 r. 56-krotnie większa – 90,8 mln zł.

  Oprócz tego, że powstają te sprawnie działające ośrodki udzielające kompleksowej pomocy, pomagamy strażakom ochotnikom. Ponad 180 mln zł trafiło do OSP, 25 mln zł trafiło do szpitali na walkę z pandemią koronawirusa. Klinika Budzik otrzymała 44 mln zł. Ta pomoc jest gigantyczna.

  – mówił.

  Burmistrz Dębicy podziękował, że to właśnie w tym mieście powstał Punkt, dzięki czemu mieszkańcy będą mogli uzyskać pomoc na miejscu.

  fot. FB Marcin Warchoł

  Podkarpacki Ośrodek Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (PORSO), który prowadzi Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Dębicy, niesie pomoc ofiarom także w punktach w Leżajsku, Łańcucie, Ropczycach, Strzyżowie oraz w ośrodku w Rzeszowie. W latach 2019-2021 udzielił wsparcia prawie 2 tys. osób. 

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com