27,1 C
Rzeszów
środa, 17 sierpnia, 2022
+

  Kolejny odcinek VIA CARPATIA otwarty

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Pomiędzy granicą województw lubelskiego i podkarpackiego w kierunku do Rzeszowa brakowało jednego odcinka drogi. To odcinek Zdziary – Rudnik nad Sanem, który został otwarty w czwartek 29 kwietnia. Tym samym w województwie podkarpackim kierowcy mają już do dyspozycji prawie 82 km trasy S19.

  Każdy kolejny oddany do ruchu odcinek wielkiego projektu, jakim jest szlak Via Carpatia, przybliża nas do powstania spójnego układu komunikacyjnego Polski Wschodniej, ale też tej części Europy. Budowa nowoczesnej drogi S19 pozwoli na jeszcze szybszy rozwój Podkarpacia, Lubelszczyzny, wschodniego Mazowsza i Podlasia. Trasa ta będzie wykorzystywana także do przewozu towarów w związku z sytuacją panującą obecnie na Ukrainie” powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

  fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

  Jak podkreślił minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda droga S19 będzie miała wielkie znaczenie dla rozwoju Polski Wschodniej.

  „Poprawi spójność komunikacyjną i dostępność transportową. Wpłynie korzystnie na konkurencyjność regionu, poprawę warunków życia obywateli oraz na gospodarkę kraju. Będzie elementem międzynarodowego szlaku transportowego Via Carpatia” – powiedział.

  W ramach zadania powstał most na Sanie o długości 392 m i szerokości 30 m. Przęsło nurtowe wybudowane w technologii nawisowej ma 142 m długości. Obiekt składa się z dwóch rozdzielonych nitek. Na każdej z nich zlokalizowana jest jezdnia z trzema pasami ruchu po 3,5 m oraz oddzielonym od jezdni chodnikiem dla obsługi. Most pełni również funkcję przejścia dla zwierząt. Oprócz mostu na Sanie wybudowano jeszcze dwa obiekty mostowe w ciągu głównym trasy S19, sześć obiektów mostowych poprzecznych (w tym przejście dla zwierząt dużych górą) oraz siedem przepustów (w tym zespolone z przejściami dla zwierząt). Na całym odcinku nasadzono 46 tys. sztuk różnych gatunków drzew, krzewów i pnączy.

  Nowy odcinek rozpoczyna się za węzłem drogowym Zdziary. Po przekroczeniu starej DK19 trasa przebiega nowym śladem przez kompleks leśny, po wschodniej stronie dotychczasowej drogi krajowej. W rejonie miejscowości Spokojna ekspresówka odchyla się na wschód i biegnie w kierunku linii kolejowej Stalowa Wola – Biłgoraj. W sąsiedztwie linii kolejowej planowany jest w przyszłości węzeł Zapacz, który będzie zlokalizowany na przecięciu z przyszłą drogą ekspresową S74. Następnie trasa biegnie w kierunku południowo-zachodnim, równolegle do szerokotorowej linii kolejowej LK65, przecina San, a następnie w okolicy miejscowości Nowa Wieś odsuwa się od pasa kolejowego w kierunku węzła Rudnik nad Sanem.

  Droga ekspresowa S19 to element międzynarodowego szlaku Via Carpatia, łączącego Europę Północną i Południową. W Polsce trasa ta będzie miała ponad 700 km długości i przebiegać będzie przez województwa: podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie. W woj. podkarpackim będzie miała docelowo długość ok. 169 km.   

  Stan realizacji S19 w woj. podkarpackim:  

  • 81,8 km – oddane do ruchu (odcinki: Lasy Janowskie – Rzeszów Południe),   
  • 42,2 km – w realizacji (w budowie: Rzeszów Południe – Babica oraz  
   w systemie Projektuj i buduj: Babica – Jawornik, Iskrzynia – Miejsce Piastowe i Miejsce Piastowe – Dukla),  
  • 42,3 km – w przygotowaniu (na etapie przetargu: Lutcza – Domaradz, Domaradz – Iskrzynia i Dukla – Barwinek, przed ogłoszeniem przetargu: Jawornik – Lutcza, dobudowa drugiej jezdni Sokołów Małopolski Płn. – Jasionka).  
  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -