9,5 C
Rzeszów
poniedziałek, 20 marca, 2023
+

  Automatyzacja załatwiania spraw przez Krajową Administrację Skarbową

  Polecamy

  Antonina Czartoryska
  Antonina Czartoryska
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W dniu 28 kwietnia 2022 r. Sejm RP przyjął projekt ustawy dotyczącej zmiany części ustaw, których celem jest umożliwienie załatwiania spraw przez KAS – Krajową Administrację Skarbową.

  Projekt ustawy, który został przygotowany przez Ministerstwo Finansów z pewnością umożliwi współpracę organów Krajowej Administracji Skarbowej z klientami poprzez e-Urząd Skarbowy (e-US).

  Takie rozwiązanie pozwoli podatnikom na załatwianie swoich spraw kompleksowo online, bez wnoszenia opłat skarbowych za wydawanie zaświadczeń (w przypadku złożonych wniosków przez e-US).

  – e-Urząd Skarbowy cieszy się dużą popularnością. Nasi klienci logowali się do niego już ponad 70 mln razy. Wprowadzane zmiany ułatwią jeszcze bardziej kontakt z administracją skarbową. Digitalizacja i automatyzacja procesów to kolejny krok w kierunku cyfryzacji usług, ale także oszczędność czasu i większy komfort pracy w Krajowej Administracji Skarbowej. –  podkreśla zastępca Szefa KAS Anna Chałupa.

  Jak informuje Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie, projekt ustawy wprowadza automatyzację załatwiania niektórych spraw obsługiwanych przez KAS do których niezbędne jest wykorzystanie systemów teleinformatycznych. System KAS Portal Podatkowy zostanie zastąpiony przez e-Urząd Skarbowy, który będzie pod względem prawnym równie ważny jak w przypadku wykonywania czynności w tradycyjnej formie.

  Najważniejsze rozwiązania projektu ustawy:

  System e-US wykorzystywany w kontaktach z organami KAS będzie serwisem informacyjno-transakcyjnym dla:

  • podatników,
  • płatników,
  • pełnomocników,
  • komorników sądowych i notariuszy.

  Według Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie, system e-US zapewni dostęp do informacji związanych z podatkami tj. umożliwi załatwienie spraw online w sposób kompleksowy, głównie z zakresu VAT, PIT i CIT.

  Osoby korzystające z systemu e-US nie będą ponosiły kosztów opłaty skarbowej od wydawanych zaświadczeń. Ograniczone zostaną również koszty zagranicznych przekazów pocztowych, w przypadku nadpłat podatku zwracanych podatnikom mieszkającym poza terytorium Polski.

  Wprowadzony zostanie również system teleinformatyczny „e-Koncesje”, który umożliwi na elektroniczną obsługę i usprawnienie wydawania koncesji oraz niezbędnych zezwoleń.

  Przepisy będą obowiązywać po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyłączeniem niektórych artykułów, które zaczną obowiązywać w innych terminach.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com