0,9 C
Rzeszów
piątek, 3 lutego, 2023
+

  Medale dla zaangażowanych w ochronę dziedzictwa kulturowego

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków przypadającego w kwietniu w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim rozdano medale i wyróżnienia. Dla osób zaangażowanych w ratowanie i ochronę dziedzictwa kulturowego.

  Poniedziałkowa uroczystość była okazją do wręczenia medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, odznak honorowych „Zasłużony dla Kultury Polskiej” i  złotych  oraz srebrnych odznak „Za opiekę nad zabytkami” osobom szczególnie zasłużonym i wyróżniającym się ogromnym doświadczeniem w pełnieniu misji jaką jest ochrona i opieka nad zabytkami. Odznaczenia zostały nadane przez Ministra  Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wniosek Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Podczas ceremonii w Sali kolumnowej OPUW w Rzeszowie medale i odznaki  wręczyła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

  To wyjątkowy moment, kiedy skupiamy się na pracy osób zabiegających o to, aby dziedzictwo, narodowe, kulturowe, materialne zostało zachowane w sposób niezmieniony i doceniamy niezwykłą wartość tego dziedzictwa, będącego świadectwem historii, tak istotnym w kształtowaniu tożsamości. Ten czas ma szczególny wymiar w obliczu aktualnych wydarzeń, które dzieją się tuż za granicą Podkarpacia i Polski, na Ukrainie, gdzie na naszych oczach ginie wiele miejsc, zabytków, które wydawały się być w bezpieczne w XXI wieku. W tym kontekście praca konserwatorów, architektów, tych wszystkich, którzy dbają o to nasze otoczenie, nabiera szczególnego znaczenia, szczególnej mocy i wartości.” – powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

  Zgromadzonych gości powitał, w imieniu podkarpackiego wojewódzkiego konserwatora zabytków Beaty Kot, zastępca Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Bartosz Podubny.

  Poprzez połączenie uhonorowania zaszczytnym wyróżnieniem osób zasłużonym w sprawowaniu społecznej opieki nad dobrami kultury lub w popularyzacji zagadnień związanych z działalnością konserwatorską oraz prezentacją dedykowanej publikacji, która udokumentowała historię, zabytki i prace konserwatorskie przy ważnych obiektach zabytkowych Podkarpacia, chcieliśmy zbudować nierozerwalną wieź pomiędzy opisywaną przeszłością a teraźniejszą realizacją, która zostanie zapisana na kartach historii i przekazana kolejnym pokoleniom.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com