0,9 C
Rzeszów
piątek, 3 lutego, 2023
+

  Wojewoda podsumowała pracę szpitala tymczasowego w Rzeszowie

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W czwartek 21 kwietnia Wojewoda Podkarpacka Ewa Leniart podsumowała podczas konferencji prasowej działalność szpitala tymczasowego dedykowanego pacjentom z COVID-19 i podziękowała personelowi placówki.

  Szpital tymczasowy w Rzeszowie pełnił szczególną rolę w zabezpieczeniu pacjentów z COVID-19, stanowiąc bufor, który pozwalał na odciążenie pozostałych szpitali z obszaru Podkarpacia. W okresie swojej działalności przyjął łącznie 1602 pacjentów. Funkcjonowanie szpitala tymczasowego oparło się o środki finansowe z budżetu państwa. Na ten cel zostało wyasygnowane prawie 15 mln zł, z czego 1 mln 800 tys. zł na prowadzenie szpitala, ponad 12 mln zł na udostępnienie i przystosowanie pomieszczeń obraz ok. 800 tys. zł na przywrócenie tych funkcji, które docelowo w tej części nowo wybudowanego skrzydła szpitalnego mają być realizowane. Ważną rolę odegrał sprzęt, który został wypożyczony z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych – 120 kardiomonitorów, 100 łóżek z materacami, 30 respiratorów i inne urządzenia niezbędne do leczenia  pacjentów z COVID-19 – mówiła wojewoda podkreślając, że istotną inwestycją była również rozbudowa stacji tlenowej.

  W spotkaniu z mediami uczestniczyli również dyrektor SP ZOZ MSWiA w Rzeszowie Zbigniew Widomski, zastępca dyrektora ds. ekonomicznych Anna Lubas, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Urszula Rodzoń-Wańczura, kierownik Izby Przyjęć Andrzej Władyka oraz zastepca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Jakub Dzik.

  Jak podkreśliła wojewoda, proces tworzenia Szpitala Tymczasowego w oparciu o nowy obiekt szpitala MSWiA w Rzeszowie ruszył w chwili wydania decyzji Ministra Zdrowia 26 października 2020 r. Placówka rozpoczęła działalność miesiąc później i funkcjonowała nieprzerwanie do 31 marca br., co pozwoliło na odciążenie pozostałych szpitali w województwie poprzez uruchomienie dodatkowych łóżek dla pacjentów zakażonych SARS-CoV-2.

  Obecnie planowane jest relokowanie sprzętu medycznego stanowiącego rezerwy strategiczne, wykorzystywanego w szpitalu tymczasowym na potrzeby SPZOZ MSWiA w Rzeszowie. Wystąpiono w tej sprawie z wnioskiem o zgodę do Prezesa Rady Ministrów.

  Chcę wyrazić ogromne słowa podziękowania dla dyrekcji, lekarzy, pielęgniarek oraz całego personelu SP ZOZ MSWiA w Rzeszowie za pomoc w tworzeniu i bieżącym funkcjonowaniu szpitala tymczasowego oraz za ogromne zaangażowanie, a także podjęte działania na rzecz leczenia i niesienia pomocy chorym w czasie epidemii wywołanej zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 – mówiła Wojewoda Podkarpacka.

  Warto podkreślić, że SP ZOZ MSWiA również przyjmował pacjentów z COVID-19 w ramach odpowiednich poziomów zabezpieczeń, a ponadto udzielał świadczeń zdrowotnych pozostałym pacjentom  (w tym internistycznym, kardiologicznym i udarowym), co było bardzo ważne, zważywszy na deficyt wolnych łóżek w ww. rodzajach świadczeń oraz odejście od III poziomu zabezpieczenia pacjentów z COVID-19 podczas IV fali pandemii. Z tego powodu również dla SP ZOZ MSWiA sukcesywnie przekazywano środki ochrony indywidualnej oraz wypożyczono niezbędny sprzęt, w tym m.in. respiratory, kardiomonitory oraz kontenery sanitarno-medyczne.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com