czwartek, 18 lipca, 2024
+

  Wielki Piątek w Kościołach – tradycje

  Polecamy

  Antonina Czartoryska
  Antonina Czartoryska
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Wielki Piątek w Kościele katolickim

  Wielkanoc to dla katolików jedno z najważniejszych świąt w roku. To właśnie wtedy Zmartwychwstał Chrystus, który umarł na krzyżu, dla zbawienia ludzkości. Przed Wielkanocą rozpoczyna się tzw. Triduum Paschalne tj. Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota.

  1. Post ścisły

  Zgodnie z tradycją oprócz Środy Popielcowej w Wielki Piątek obowiązuje post ścisły – jakościowy i ilościowy. W ten dzień katolicy powinni powstrzymywać się od pokarmów mięsnych oraz do maksymalnie trzech posiłków, w tym jednego do syta. Powyższa reguła nie obowiązuje osób poniżej 18 i powyżej 60 roku życia oraz chorych. Dozwolone jest spożywanie produktów zbożowych, nabiału i jego przetworów i produktów mącznych jak również warzyw i owoców.

  2. Jedyny dzień w roku liturgicznym bez Mszy Świętej

  W tym dniu zgodnie z tradycją Wielkiego Piątku, w kościołach nie jest odprawiana Msza Święta, wierni natomiast gromadzą się na Liturgii Męki Pańskiej. Dodatkowo odprawiana jest Droga Krzyżowa, czuwania modlitewne i adoracje Najświętszego Sakramentu. W kościele nie używa się dzwonków i innych muzycznych instrumentów. Wyrażać to ma smutek i skruchę nad cierpieniem Jezusa Chrystusa. Po Liturgii Słowa następuje Adoracja Krzyża, w której zgromadzeni wierni pojedynczo podchodzą i całują krzyż – symbol wdzięczności za śmierć Chrystusa.

  Wielki Piątek w Kościele prawosławnym

  Bardziej rygorystyczne zwyczaje panują podczas Wielkiego Piątku w Kościele prawosławnym niż w Kościele katolickim. Każdy wierny, jeśli tylko pozwalają warunki zdrowotne, powinien zachowywać całkowity post od jakichkolwiek pokarmów. Niektórzy wierni poszczą również w Wielką Sobotę. Dodatkowo odprawiana jest jutrznia wielkosobotnia,  z nocy z piątku na sobotę.

  Wielki Piątek w Kościele protestanckim

  Wielki Piątek to dla Kościoła protestanckiego również jedno z najważniejszych świąt w roku, gdzie część wiernych ma w tym dniu wolne w szkole i w pracy. W tym dniu odbywa się uroczyste nabożeństwo, podczas którego wierni śpiewają pieśni, czytają Pismo Święte upamiętniając tym samym mękę i śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu, a kapłani sprawują Wieczerzę Pańską.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com