niedziela, 4 czerwca, 2023
+

  Piknik Nauki Eksploracje 2022 już niebawem

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Wielkimi korkami zbliża się tegoroczny Piknik Nauki EKSPLORACJE. Już za kilka tygodni jak zawsze w sobotę tym razem 21 maja w okolicach fontanny multimedialnej i rzeszowskiego zamku rozgości się miasteczko namiotowe tego wyjątkowego wydarzenia. To już po raz dwunasty, piknik naukowy organizowany od 2010 roku z inicjatywy Stowarzyszenia ExploRes zagości w centrum miasta.

  Tegoroczna edycja zapowiada się szczególnie różnorodnie i wszystko wskazuje na to, że będzie to największy z dotychczasowych rzeszowskich pikników naukowych. Zaplanowanych jest ponad sześćdziesiąt stoisk, a swój udział zgłosiło prawie siedemdziesiąt ekip – popularyzatorów nauki z całej Polski. Kilka z nich będzie uczestniczyć w pikniku po raz pierwszy. Wśród nich zespół z warszawskiego Narodowego Muzeum Techniki. Po raz pierwszy na pikniku pojawią się też stoiska Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Koła Naukowego Inżynierii Środowiska z Politechniki Rzeszowskiej. Nie zabraknie także weteranów jak choćby Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Stowarzyszenia Klanza, którzy biorą udział w rzeszowskim pikniku od pierwszej jego edycji. Piknik naukowy, będący pomysłem i inicjatywą Stowarzyszenia ExploRes z przełomu 2008 i 2009 roku, organizowany był w latach 2010-2017 pod nazwą „Dzień Odkrywców – Interaktywny Piknik Wiedzy”, a od 2018 roku jako „Piknik Nauki EKSPLORACJE”.

  fot. Politechnika Rzeszowska

  „Sobota pełna wrażeń” główna część wydarzenia, rozpocznie się 21 maja tradycyjnie o godz. 11:00. Na wszystkich stoiskach piknikowych oraz na scenie głównej odbywać się będą pokazy naukowe, mikro-prelekcje, intrygujące warsztaty poznawcze oraz udostępniane będą interaktywne ekspozycje, urządzenia, instalacje i przyrządy naukowe służące do naukowego poznawania świata i naszej cywilizacji. Będzie fizyka, chemia, biologia, technologia i ekologia, ochrona środowiska, rakiety i samoloty, teleskopy i lunety, matematyczne zagadki oraz artefakty z przeszłości.

  fot. https://www.facebook.com/pikniknauki/

  Tegoroczna edycja jest wyjątkowa także ze względu na obchody Roku Ignacego Łukasiewicza. W specjalnej „Strefie: Łukasiewicz” znajdziemy m.in. stoiska Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz”, Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza z Bóbrki, Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza oraz Zespołu Szkół Naftowo-Gazowniczych im. Ignacego Łukasiewicza z Krosna.

  Jak każe tradycja, Piknik Nauki EKSPLORACJE to nie tylko sobotnie miasteczko naukowe w plenerze, ale także liczne atrakcje w innych częściach miasta w pozostałe dni.

  Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza zorganizuje tematyczny „Lotniczy Piątek”. Ta cześć pikniku odbędzie się 20 maja w godz. 16:00-19:00 na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa. Odwiedzający dowiedzą się m.in. jak wygląda szkolenie przyszłych pilotów, czy jak działa tunel aerodynamiczny.  Uczestnicy Pikniku zwiedzą laboratoria, gdzie z bliska będą mogli zobaczyć najnowocześniejszy sprzęt badawczy, którymi dysponuje Politechnika Rzeszowska oraz poznać tajniki szkolenia na symulatorach lotu.

  fot. https://www.facebook.com/pikniknauki/

  Uniwersytet Rzeszowski zaprosi nas do swojego Zakładu Nauk o Człowieku Instytutu Nauk Medycznych na „Medyczną Niedzielę”, która odbędzie się 22 maja w godz. 11:00-15:00. Odwiedzający tę część pikniku będą mogli poznać swój organizm w skali mikro i makro poprzez uczestnictwo w warsztatach, wykładach i pokazach prowadzonych przez pracowników naukowych oraz studentów kierunków medycznych uniwersytetu.

  Nowością tegorocznej edycji Pikniku Nauki EKSPLORACJE będzie uroczyste otwarcie w postaci specjalnego wydarzenia pod symboliczną nazwą „Preludium”, zaplanowane we wtorek 17 maja o godz. 10:00 w sali widowiskowej Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie. Podczas wydarzenia nastąpi uroczysta inauguracja tegorocznego pikniku z udziałem organizatorów, partnerów wydarzenia oraz zaproszonych gości. Po uroczystym otwarciu w programie zaplanowane jest spotkanie w formie debaty z panem Marcinem Popkiewiczem, fizykiem, popularyzatorem nauki i autorem publikacji o ochronie klimatu.
  Debata, która jest elementem projektu „Oko na Klimat” realizowanego przez Stowarzyszenie EKOSKOP we współpracy z gminą Miasto Rzeszów transmitowana będzie w Internecie.

  fot. https://www.facebook.com/pikniknauki/

  Bogaty program tegorocznego Pikniku Nauki EKSPLORACJE to efekt współpracy organizatorów wydarzenia: Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Stowarzyszenia EKOSKOP i pełniącego rolę lidera projektu Stowarzyszenia ExploRes oraz partnerów organizacyjnych, którymi są Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. oraz I Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie.

  Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawują: Minister Edukacji i Nauki, Wojewoda Rzeszowski, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Prezydent Miasta Rzeszowa, Starosta Rzeszowski, Podkarpacki Kurator Oświaty oraz Prezes Stowarzyszenia „Społeczeństwo i Nauka SPiN”.

  Partnerami wydarzenia są „Rzeszów – Stolica Innowacji” oraz „Podkarpackie – Przestrzeń Otwarta”

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com