środa, 22 maja, 2024
spot_img
+

  Szkolenie Podkarpackich Terytorialsów z wyrzutni Javelin

  Polecamy

  Kasia Kwolek
  Kasia Kwolek
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej uczestniczyli w interoperacyjnym szkoleniu z polskimi wojskami operacyjnymi oraz amerykańską 82. Dywizją Powietrznodesantową na poligonie w Nowej Dębie. Wykorzystali wyrzutnię ppk Javelin, która jest z sukcesami wykorzystywana przez wojska ukraińskie.

  Strzelanie wykonano ze stuprocentową skutecznością. Według najnowszego komunikatu 3.PBOT, 8 kwietnia 2022 r. szef MON, Mariusz Błaszczak, w towarzystwie m.in. dowódcy WOT, gen. broni Wiesława Kukuły, przyglądali się ćwiczeniom na poligonie polskich i amerykańskich żołnierzy.

  Fot. 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej

  Miało to na celu pogłębienie interoperacyjności wojsk oraz zgrywanie polskich i sojuszniczych jednostek wojskowych. W ćwiczeniach uczestniczyły pododdziały 18. Dywizji Zmechanizowanej oraz 82. Dywizji Powietrznodesantowej (USA) przy wsparciu 25. Brygady Kawalerii Powietrznej oraz żołnierzy z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

  Fot. 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej

  Podczas spotkania z żołnierzami minister Błaszczak podkreślał, że w Sojuszu Północnoatlantyckim najważniejsze jest budowanie interoperacyjności i odporności przy jednoczesnym odstraszaniu agresora.

  -Widać, że żołnierze sojusznicy i żołnierze Wojska Polskiego są gotowi do tego, żeby stanąć w obronie naszej Ojczyzny. – dodał minister.

  Fot. 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej

  Na szkoleniu polskich i amerykańskich żołnierzy w Nowej Dębie obecny był także generał Kukuła. Zapewniał, że Wojsko Polskie zawsze jest gotowe, aby bronić granic państwa.

  – Co nie znaczy, że nie może być jeszcze lepiej przygotowywane, i że nie może dysponować jeszcze skuteczniejszymi systemami uzbrojenia. – podkreślił.

  Javelin jest przeciwpancernym pociskiem kierowanym przez produkcję amerykańską, typu „odpal i  zapomnij”. Pocisk prowadzony jest za pomocą własnej głowicy termowizyjnej. Wyrzutnia CLU (Command Launch Unit) obsługiwana jest przez zespół dwóch żołnierzy.
  W Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu prowadzone są regularnie szkolenia operatorów przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin. Do tej pory przeszkolono już kilkuset żołnierzy, a do końca roku szkolenie przejdzie niemalże tysiąc kolejnych Terytorialsów.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com