18,9 C
Rzeszów
niedziela, 26 czerwca, 2022
+

  W Rzeszowie uczczono pamięć poległych policjantów II RP

  Polecamy

  Kasia Kwolek
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Przedstawiciele policji, wojewoda podkarpacki oraz reprezentanci policyjnych organizacji społecznych oddali w poniedziałek hołd polskim policjantom pomordowanym w 1940 r. na Wschodzie. Uroczystości odbyły się przed Komendą Wojewódzką Policji w Rzeszowie.

  Obchody rozpoczęły dźwięki Mazurka Dąbrowskiego, przy których podniesiono biało-czerwoną flagę. Następnie złożono meldunek insp. Dariuszowi Matusiakowi Komendantowi Wojewódzkiemu Policji w Rzeszowie. W swoim wystąpieniu podkreślił jak istotna jest pamięć o poprzednikach dla współczesnej Policji, dla funkcjonariuszy i pracowników.

  – Tylko w zbiorowych mogiłach w Miednoje w Rosji, znajdują się szczątki blisko sześciu tysięcy policjantów, więźniów obozu sowieckiego w Ostaszkowie, zamordowanych przez NKWD strzałem w tył głowy, w Kalininie (obecnie Twer). Cmentarz w Miednoje jest największą nekropolią policyjną na świecie. – przypomniał insp. Dariusz Matusiak.

  fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie
  fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

  Nie można zapomnieć także o tym, że policjanci znajdują się również na innych listach pomordowanych, a liczba ofiar do dziś nie została zamknięta. Jedną z ważnych postaci jest patron Policji woj. podkarpackiego Wiktor Zygmunt Sas Hoszowski (były komendant Żandarmerii, a następnie Policji Państwowej we Lwowie). W 1939 r., po zajęciu wschodniej Polski przez sowietów, został aresztowany przez NKWD i przetrzymywany w kilku więzieniach (ostatnio w Mikołajowie), gdzie najpewniej został zamordowany na wiosnę 1940 r.

  fot. IPN Oddział w Rzeszowie

  Przywrócenie pamięci o zamordowanych Polakach

  Po zapaleniu zniczy pod tablicami memorialnymi i złożeniu kwiatów odegrany został sygnał „Śpij kolego”.

  – Przywracając pamięć o Polakach, których szczątki spoczywają w Katyniu, Miednoje i w innych znanych i nieznanych dotąd miejscach, oddajemy hołd tym, którzy stracili życie, ich rodzinom i krewnym oraz tym, którzy wiele wysiłku włożyli w dochodzenie do prawdy – powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

  Głos zabrał także dr hab. Dariusz Iwaneczko, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Zaznaczył, że obecnie funkcjonariusze Policji Państwowej, stojący na straży i bezpieczeństwa obywateli II Rzeczypospolitej Polskiej są przedmiotem nienawiści tej strony, która nie znosi wolności i zasad, reguł zbudowanych na autentycznym systemie wartości.

  – Pamięć o Katyniu powoduje, że dzisiaj możemy tylko milczeć nad grobami polskich żołnierzy, oficerów, funkcjonariuszy, którzy ponieśli śmierć z rąk zbrodniczego państwa sowieckiego. Ale ta pamięć nie pozwala nam też zapominać o tym, że dzisiaj również musimy stać na straży tych wartości, z którymi polscy funkcjonariusze Policji zetknęli się w swoich szkołach policyjnych na samym początku, gdzie państwo jest przewidywalne i państwo jest po to aby bronić swoich obywateli i tych wartości, które oni wyznają. – dodał dyrektor.

  fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

  Uhonorowanie osób wpierających działania na temat dziejów policji

  Podczas uroczystości wyróżniono także osoby wspierające działania na rzecz upowszechniania wiedzy na temat dziejów policji. Wręczono Medale „Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej”. Tego typu odznaczenia są nadawane przez właściwego ministra do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, szczególnie za zasługi dla idei pamięci narodowej. Są to m.in. osoby wyróżniające się troską i pieczą odnośnie upamiętniania i opieki nad miejscami pamięci. Tego typu wniosek o odznaczenia złożyło Ogólnopolskie Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939 r.

  Podinspektor Jacek Juwa (zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie), a także dr Jerzy Skrzypczak (dyrektor Muzeum Regionalnego w Mielcu) zostali odznaczeni przez Wojewodę podkarpackiego dr Ewę Leniart. Obaj mieli wpływ na powstanie wielu upamiętnień policyjnych, w tym odsłonięcia w 2020 r. tablicy upamiętniającej funkcjonariuszy Policji Państwowej związanych z powiatem mieleckim, zamordowanych przez sowietów w latach 1939-1940 w Kalininie i innych miejscach na wschodzie.

  Ponadto przyczynili się do odnalezienia grobu pierwszego komendanta Policji Państwowej w Mielcu, utrwalenia pamięci o funkcjonariuszach formacji policyjnych w książkach autorstwa J. Skrzypczaka pt. Nierozstrzelana pamięć. Mielecki słownik katyński oraz Policja w Mielcu 1919-2019. Dr Skrzypczak jest także organizatorem kilku konferencji.

  fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

  Wyróżniono także dr Piotra Szopę, naczelnika Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Rzeszowie, pana Franciszka Batorego oraz wymienionego już wcześniej Jerzego Skrzypczaka za istotne zasługi dla środowiska policyjnego Podkarpacia. Wszyscy zostali uhonorowani statuetką „Sierżanta Michała”.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -