0,6 C
Rzeszów
piątek, 3 lutego, 2023
+

  Komisarz UE Elisa Ferreira na Podkarpaciu

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Komisarz UE do spraw Spójności i Reform Elisa Ferreira oraz Przewodniczący Komisji REGI w Parlamencie Europejskim – Younous Omarjee przyjechali na Podkarpacie. Głównym tematem rozmów jest sytuacja w Ukrainie i pomoc niesiona przez nasz region. W urzędzie marszałkowskim przedstawiciele unijnych struktur spotkali się z szefami podkarpackich organizacji pozarządowych.

  W spotkaniu z komisarz Elisą Ferreirą oraz przewodniczącym Komisji REGI w PE wzięli m.in. udział: Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej, Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w MFiPR, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart oraz wicewojewoda Radosław Wiatr. Samorząd województwa reprezentował marszałek Władysław Ortyl i członkowie zarządu – Anna Huk i Stanisław Kruczek wraz z radnymi województwa. Obecni byli także przedstawiciele organizacji pozarządowych.

  Otwierając spotkanie marszałek Ortyl mówił o czterech obszarach, z których płynie pomoc dla uchodźców i Ukrainy. To służby kryzysowe wojewody, samorządy, NGO-sy oraz mieszkańcy Podkarpacia.

  Wymieniając te cztery obszary trudno dzisiaj je klasyfikować, który jest ważniejszy, który odegrał większą rolę w procesie niesienia pomocy. Można powiedzieć, że cały system zadziałał. To jest istotne i ważne. podkreślał marszałek Ortyl.

  Musimy teraz szukać środków na działania i wspieranie uchodźców, którzy są na terenie naszego województwa i na terenie innych województw, ale też musimy się mierzyć z problemami gospodarczymi, które mogą w obliczu wojny pojawić się na Podkarpaciu i w każdym innym miejscu. podkreślał marszałek Ortyl

  fot Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego

  Elisa Ferreira dodała, że w planach jest stworzenie takiego mechanizmu finansowego, tak aby na jedną osobę, jednego uchodźcę, była przeznaczona konkretna kwota na dany tydzień, niezależnie od tego, gdzie ta osoba będzie przebywać. Jeżeli Rada Europejska oraz parlament zgodzą się na to, to będziemy mogli przeznaczyć w ramach funduszu spójności specjalne środki po to, aby móc pokryć z nich wszystkie koszty związane z pomocą dla uchodźców. Staramy się być maksymalnie elastyczni w tym temacie – zapewniała komisarz Ferreira.

  fot Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego

  Obecność NGO-sów jest bezcenna, ponieważ państwo jesteście w stanie zweryfikować potrzeby uchodźców, zrobicie to lepiej niż my, politycy, bo macie ogromne doświadczenie i dużo lepiej wiecie, co się dzieje na samym dole. Kluczowa w tym kontekście jest współpraca władz lokalnych i organizacji. Poprzez swoje działania popychacie władzę do jeszcze większego działania.

  Jako przedstawiciel Parlamentu Europejskiego chcę wyrazić  głęboką solidarność z państwa działaniami i pochylić czoło przed pracą, jaką wkładacie w pomoc uchodźcom. To jest coś dzięki czemu odzyskujemy wiarę w ludzkość –  powiedział Przewodniczący Komisji REGI w Parlamencie Europejskim. mówił Younous Omarjee.

  fot Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego

  Wojewoda Ewa Leniart dziękując wszystkim organizacjom pozarządowym mówiła o zmieniającej się sytuacji na przejściach granicznych i wewnątrz regionu, ale podkreślała, że pomoc jest stale niesiona. Ten proces trwa, bo rząd polski zdecydował, że tak długo, jak długo wojna będzie trwała ta pomoc będzie świadczona – mówiła wojewoda.

  fot Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com