32,7 C
Rzeszów
czwartek, 30 czerwca, 2022
+

  Rozliczenie podatku przez internet

  Polecamy

  Antonina Czartoryska
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Ministerstwo Finansów: Twój e-PIT to najprostszy sposób na rozliczenie podatku za 2021 rok (komunikat)

  Podatnicy złożyli już około 3,8 mln deklaracji przygotowanych dla nich przez Krajową Administrację Skarbową (KAS) w usłudze Twój e-PIT.

  Korzystając z usługi można też złożyć oświadczenie PIT-OP i zadeklarować przekazanie 1% podatku na rzecz wybranej OPP.

  Osoby rozliczające się przez internet szybciej otrzymują zwrot podatku.

  „Zachęcamy do korzystania z usługi Twój e-PIT. To prosty i wygodny sposób na rozliczenie z urzędem skarbowym oraz szybszy zwrot nadpłaconego podatku. Najstarsza osoba, która złożyła zeznanie za 2021 rok przez Twój e-PIT, miała 110 lat. Najkrótszy czas jaki poświęcono na rozliczenie to zaledwie 32 sekundy. Te przykłady potwierdzają, że nasza usługa jest przyjazna i przeznaczona dla szerokiego grona użytkowników internetu” – podkreśla szef KAS Magdalena Rzeczkowska.

  Twój e-PIT w liczbach

  KAS przygotowała na podstawie posiadanych przez siebie danych zeznania roczne za 2021 r. dla 23 295 876 podatników.

  Podatnicy korzystający z usługi złożyli już blisko 3,8 mln formularzy PIT za 2021 rok, w tym:

  – 3,4 mln deklaracji PIT-37

  – 215 tys. deklaracji PIT-28

  – 86 tys. deklaracji PIT-38

  – 67,4 tys. deklaracji PIT-36

  – 21,3 tys. oświadczeń PIT-OP

  Twój e-PIT tylko w e-Urzędzie Skarbowym

  Dostęp do usługi Twój e-PIT możliwy jest wyłącznie przez e-Urząd Skarbowy, na stronie podatki.gov.pl

  Zalogowanie do e-Urzędu Skarbowego (e-US) Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem lub poprzez bankowość elektroniczną i aplikację mObywatel umożliwia korzystanie z usługi Twój e-PIT i innych usług udostępnianych w tym serwisie. Dodatkowo do samej usługi można zalogować się także danymi podatkowymi.

  „Od 15 lutego 2022 r., czyli od początku okresu składania zeznań PIT za 2021 rok, do usługi Twój e-PIT zalogowano się ponad 11 mln razy, a najczęściej wybieranym sposobem logowania był Profil Zaufany, z którego korzystano ponad 7,7 mln razy” – dodaje zastępca szefa KAS Anna Chałupa.

  Szybki zwrot podatku

  Dzięki usłudze AUTO ZWROT nadpłaty do kwoty 5 tys. zł z większości zeznań PIT-37, złożonych przez usługę Twój e-PIT, zwracane są w ciągu 7 dni. Zwrot nadpłaty podatku z pozostałych zeznań dostępnych w Twój e-PIT trwa do 45 dni. W przypadku zeznań papierowych termin zwrotu wynosi do trzech miesięcy.

  Terminy

  Do 2 maja 2022 r. (30 kwietnia br. to sobota) podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Potem KAS automatycznie zaakceptuje zeznania PIT-37 i PIT-38, które przygotowała na podstawie posiadanych danych. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet, jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań.

  Zeznania PIT-36 nie zostaną automatycznie zaakceptowane 2 maja, ponieważ w zdecydowanej większości wymagają one uzupełnienia ze strony podatnika. Po 2 maja podatnik będzie miał podgląd do swojego zeznania i będzie mógł pobrać Urzędowe Potwierdzenie Odbioru tzw. UPO. Będzie mógł też złożyć korektę w ramach usługi.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -