33,2 C
Rzeszów
czwartek, 30 czerwca, 2022
+

  Fundacja Seana Penna będzie współpracować z Rzeszowem

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Sean Penn, reprezentujący Fundację CORE Response i Konrad Fijolek, prezydent Rzeszowa podpisali w piątek  porozumienie dotyczące wsparcia uchodźców z Ukrainy oraz wolontariuszy, którzy im pomagają. Porozumienie podpisano w tymczasowej noclegowni, która zapewnia miejsce schronienia dla ok. 500 osób uciekających przed wojną z Ukrainy. Noclegownię przy al. Rejtana prowadzi samorząd Rzeszowa razem z Centrum Medycznym Medyk i Fundacją Medyk dla Zdrowia.

  -Dziękuję tym wszystkim, którzy stworzyli to centrum pomocy i pracują tutaj. W fundacji CORE pracujemy przy różnych katastrofach na całym świecie. Nigdy nie widzieliśmy narodu, który udzielił pomocy nie tylko na poziomie politycznym, ale także ludzkim, zwykłym rodzinom. Miłość, którą zobaczyliśmy w Polsce, jest inspirująca dla nas wszystkich. I te działania jeszcze mocniej skłaniają nas do współpracy z Rzeszowem — powiedział  Sean Penn.

  25.03.2022. Rzeszow Fot. Grzegorz Bukala / UM Rzeszow

  -Samorząd Rzeszowa włączył się w pomoc uchodźcom już od pierwszego dnia wojny. To wielki wysiłek setek ludzi z naszego miasta, urzędników, wolontariuszy, zwykłych mieszkańców. Przez nasz region i nasze miasto przeszło już ponad milion osób, które uciekły z Ukrainy. Dokonaliśmy cudownych rzeczy – zaopiekowaliśmy się nimi i udzieliliśmy pomocy – mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. –Obecnie jesteśmy na kolejnym etapie pomocy uchodźcom. I tutaj potrzebujemy wsparcia takich organizacji jak CORE, które mają know-how i doświadczenie. Potrzebujemy takich organizacji, które pracowały na rzecz uchodźców, ludzi poszkodowanych w kataklizmach i tragediach na całym świecie. Bo one mają wiedzę, mają możliwości pomocy. Dlatego bardzo się cieszę, że dzisiaj podpisujemy z panem Seanem Pennem, prezesem CORE umowę – dodał prezydent Rzeszowa.

  Podpisane przez Konrada Fijołka i Seana Penna porozumienie zakłada możliwość skorzystania z zasobów, którymi dysponuje CORE:

  • wspieranie ukraińskich uchodźców poprzez świadczenie usług w Polsce, w tym koordynację pracy wolontariuszy na rzeszowskim dworcu kolejowym, w punkcie noclegowym, w centrum dystrybucji pomocy humanitarnej i punkcie rejestracji uchodźców.
  • wsparcie nieformalnych ośrodków dla uchodźców,
  • -zapewnienie ochrony i pomocy psychologicznej uchodźcom i wolontariuszom.
  • -ponadto CORE będzie dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie zarządzania sytuacjami kryzysowymi z lokalnymi liderami. 

  Jako miasto i jako kraj po raz pierwszy mamy do czynienia z takimi wydarzeniami jak te na Ukrainie i nie zawsze mamy pełną wiedzę, jak w takich przypadkach postępować. Dlatego też tak cenna jest współpraca z organizacją, która ma wiedzę i doświadczenie jak radzić sobie w takich sytuacjach. Pamiętajmy, że ta wojna niestety jeszcze trwa, że mogą być kolejne fale uchodźców. – powiedział po podpisaniu porozumienia prezydent Rzeszowa.

  CORE (Community Organized Relief Effort)powstała w 2010 roku. Jej współzałożycielem jest Sean Penn, a dyrektorem generalnym Ann Lee. CORE prowadziła wielotysięczne zespoły podczas wielu akcji pomocowych: na Haiti po obu trzęsieniach ziemi, w czasie niszczycielskich huraganów na Karaibach, a ostatnio w ramach akcji COVID-19 w USA, na Haiti, w Brazylii i Indiach. Organizacja skupia się na niesieniu natychmiastowej pomocy i długoterminowych rozwiązań w zakresie odbudowy społeczności dotkniętych katastrofami, zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i na całym świecie. Obecnie, mając ponad dziesięcioletnie doświadczenie w sytuacjach kryzysowych, CORE zorganizował w Polsce i Rumunii akcję społeczną, której celem jest zapewnienie zasobów i pomocy finansowej uchodźcom z Ukrainy.   

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -