18,8 C
Rzeszów
wtorek, 16 sierpnia, 2022
+

  Indyjski mistrz instrumentów perkusyjnych i wirtuoz gitary flamenco dadzą koncert w Rzeszowskich Piwnicach

  Polecamy

  Monika Służały
  Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Już w najbliższy piątek (18 marca) w Rzeszowskich Piwnicach odbędzie się wyjątkowy koncert, podczas którego będzie można poczuć energię hiszpańskiego flamenco i indyjskiego rytmu. Wszystko to za sprawą projektu muzycznego INDIALUCIA, który tworzą pochodzący z Indii Giridhar Udupa (ghatam, konnakol, kanjira) i Michał Czachowski (gitara flamenco, sitar, cajón).

  Rzeszowskie Piwnice działają pełną parą. Interaktywna instytucja kultury w strukturach Estrady Rzeszowskiej pierwszy raz otworzyła swoje drzwi pod koniec grudnia 2021. Od tego czasu podziemia Rynku zwiedziło już kilka tysięcy mieszkańców i turystów. Piwnice jednak to nie tylko interaktywna trasa podziemna. Odbywa się tu także szereg wydarzeń kulturalnych – warsztatów, spotkań, pokazów filmów, wystaw, a także koncerty. Już 18 marca o godzinie 20.00 zaplanowano tu koncert duetu INDIALUCA.

  INDIALUCIA to wyjątkowy projekt muzyczny, który łączy brzmienia dwóch odległych miejsc – Indii i Hiszpanii. Energia hiszpańskiego flamenco miesza się z indyjskim rytmem, co pozwala poczuć kosmiczną wręcz energię płynącą z muzyki i radość z muzycznego dialogu.

  Projekt powstał w roku 1999 w Indiach wśród nauczycieli i uczniów Akademii Muzycznej w Nagpur. Wzięło w nich udział wielu znakomitych muzyków z obu kontynentów. Pomysłodawcą, producentem oraz szefem artystycznym jest gitarzysta Michał Czachowski. Owocem tego muzycznego spotkania była płyta wydana w 2005 roku, która zdobyła uznanie w Polsce i na świecie.

  Album został laureatem nagród Wirtualne Gęśle oraz Folkowy Fonogram Roku przyznawanych przez Polskie Radio za najlepszą płytę 2005 roku oraz był nominowany do nagrody Fryderyki 2006 w kategorii Album Roku – Folk/Etno. W roku 2007 płyta doszła do drugiego miejsca najlepszych płyt World Music wydanych w USA. Muzyka z płyty była wykorzystana jako ścieżka dźwiękowa do hollywoodzkiego filmu „Święci z Bostonu II”.

  Połączenie muzyki hiszpańskich Cyganów i indyjskiej może się wydawać egzotyczne, ale jeśli przypomnimy sobie, że ten lud przybył na Półwysep Iberyjski właśnie z Indii możemy powiedzieć, że ten projekt jest powrotem do korzeni, który można porównać do pierwszych rewolucyjnych spotkań muzyków Europy i Azji z lat 60 – tych.

  Artyści zebrali mnóstwo nagród. Zespół do tej pory koncertował m. in. w Indiach, Meksyku, USA, Rosji, Singapurze, Omanie, Hiszpanii, Turcji, Austrii, Niemczech, Anglii, Francji, Włoszech, Luksemburgu, Czechach, Finlandii, Węgrzech, i Rumunii, a już w piątek zawita w Rzeszowie!

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -