0,9 C
Rzeszów
piątek, 3 lutego, 2023
+

  Briefing prasowy o organizacji transportu dla uchodźców przybywających z Ukrainy

  Polecamy

  Maja Sokołowska
  Maja Sokołowska
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Na 20. dzień sytuacji nadzwyczajnej z województwa podkarpackiego łącznie wyruszyło 233 pociągi, którymi podróżowało ponad 113 tys. uchodźców. W tym samym czasie PSP  skoordynowała 1060 autobusów jadących poza teren Podkarpacia , do których wsiadło ok. 60 tys. osób.  Dobowy rekord to transport 27 tys. osób.

  O organizacji transportu kolejowego i kołowego w ramach ruchu migracyjnego podczas briefingu opowiedzieli wojewoda Ewa Leniart i marszałek Władysław Ortyla. Władze województwa spotkały się wczoraj na dworcu w Przemyślu.

  To kolejny 20. już dzień sytuacji nadzwyczajnej, w której współpracujemy z wieloma podmiotami, organami ze strony państwa polskiego, z władzami samorządowymi, z wolontariuszami. Wszystkim należą się ogromne słowa uznania i podziękowania za zaangażowanie w realizację zadań związanych z procesem przyjmowania uchodźców z Ukrainy na teren Rzeczpospolitej Polskiej

   – powiedziała wojewoda Ewa Leniart.

  Jak zaznaczyła, od początku wybuchu wojny na Ukrainie podkarpacki odcinek granicy przekroczyło 940 tys. uchodźców a znaczna ich część zdecydowała się skorzystać przede wszystkim z transportu, który organizowany jest na Podkarpaciu przez punkty recepcyjne.

  źródło: źródło: Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

  Do tej pory najważniejszym „centrum komunikacyjnym” pozostaje dworzec w Przemyślu. Stąd odjeżdża najwięcej osób, zarówno pociągami specjalnymi, jak i bezpłatnymi.

  Dworzec PKP w Przemyślu odgrywa tutaj kluczową rolę, ponieważ jedyne przejście koleinowe z Ukrainą na terenie naszego województwa znajduje się właśnie tutaj. Połączenia kolejowe odgrywają bardzo ważna rolę w relokacji uchodźców w głąb RP, ale także w dystrybucji tychże osób poza teren naszego kraju

  – zaznaczyła wojewoda.

  To, że ta relokacja jest możliwa przy tak dużym natężeniu wynika z ogromnego zaangażowania wielu różnych podmiotów. Szczególne słowa podziękowania należą się m. in.  Ministerstwu Infrastruktury, strukturom PKP Intercity, ale także Polregio oraz innym spółkom, które aktywnie wspierają działania wojewody podkarpackiego w zakresie zapewnienia transportu kolejowego

  – dodała.                                                            

  Możliwość relokacji uchodźców została uruchomiona także z innych peronów m. in. w Krościenku, Jarosławiu, Medyce, Radymnie, które są zlokalizowane w pobliżu przejść granicznych i są skomunikowane transportem kołowym z punktami recepcyjnymi.

  Równie ważną rolę odgrywa transport kołowy. Za jego logistyczną organizację odpowiada Komendant Wojewódzki PSP

  – podkreśliła wojewoda dodając, że  skoordynowano już 1060 autobusów jadących poza teren Podkarpacia, do których wsiadło blisko 60 tys. osób.

  W dzisiejszej konferencji prasowej uczestniczył również marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

  Dysponując przewozami regionalnymi, mamy możliwość wspierania relokacji uchodźców. Z ponad 200 pociągów, które do tej pory wyjechały, prawie jedna trzecia to pociągi regionalne. Staraliśmy się, aby one służyły do obsługi węzła głównego, czyli Przemyśla, ale także, aby mogły odwozić uchodźców z Krościenka, Budomierza, z Korczowej i to cały czas się realizuje

  – powiedział marszałek.

  W ramach pomocy Samorząd Województwa Podkarpackiego przekazał do transportu uchodźców trzy pociągi. Dodatkowo spółka POLREGIO z Zakładu w Rzeszowie przeznaczyła 4 jednostki EN57, tworząc dwa kolejne pociągi przeznaczone do transportu osób uciekających z Ukrainy.

  źródło: Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com