20 C
Rzeszów
poniedziałek, 15 sierpnia, 2022
+

  Obchody 103. rocznicy śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli

  Polecamy

  Maja Sokołowska
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Dziś odbyły się obchody 103. rocznicy śmierci płk. Leopolda Lisa- Kuli. Podczas Eucharystii odbyło się przyrzeczenie “Orląt” z Jednostki Strzeleckiej 2021 im. płk Leopolda Lisa-Kuli, Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego.

  Fot. ks. Jakub Nagi

  Obrzęd rozpoczął się od Mszy św. odprawionej przez bp Jana Wątrobę w kościele pw. Świętego Krzyża w Rzeszowie. W Eucharystii udział wzięli przedstawiciele służb mundurowych, władz państwowych, wojewódzkich i samorządowych, a także liczna grupa „Orląt” i  młodzieży strzeleckiej z Jednostki Strzeleckiej 2021 im. płk L. Lisa-Kuli, Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego w Rzeszowie.

  Wybuchła I wojna światowa. Leopold poszedł walczyć. Walczyć o wolną Polskę. W pierwszej kompani kadrowej walczył bohatersko. Pod Kielcami, pod Krzywopłotami, pod Łowczówkiem, na Wołyniem. I właśnie tam Leopold Lis- Kula wykazał się wielkim, dowódczym talentem i zmysłem. W czasie bitwy na Wołyniu, kiedy w momencie największej rosyjskiej nawałnicy, on nie tylko sam bohatersko walczył, ale także innych zagrzewał do walki i Polacy pokonali Rosjan.

  O bohaterskiej postawie płk. Leopolda Lisa-Kuli mówił ks. Potyrała.

  Po zakończeniu Mszy św. uczestnicy uroczystości udali się na Plac Farny w Rzeszowie, gdzie przy pomniku płk. Leopolda Lisa-Kuli odbyły się dalsze obchody święta.

  źródło: Diecezja Rzeszowska

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -