17 C
Rzeszów
poniedziałek, 15 sierpnia, 2022
+

  Bieżące informacje

  Polecamy

  Waldemar Ruszel
  Redaktor Waldemar Ruszel Szef do spraw kontaktów z organizacjami pozarządowymi Kurier Rzeszowski - portal, gazeta TVi
  - Reklama -

  To już czwarta doba agresji Rosji na Ukrainę. Służby już w bardzo dużej części mają zorganizowaną pomoc. Również Organizacje Pozarządowe i Wolontariusze działają bardzo sprawnie.

  W ciągu tych kilku dni powstało już wiele usystematyzowanych rozwiązań, potrzeb oraz wniosków.

  W tym artykule skupimy się nich:

  1. Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek i Wojewoda Ewa Leniart apelują, aby osoby które z Ukrainy przybywają rejestrowały się w punktach recepcyjnych na granicy. Często po uchodźców wyjeżdżają pod granicę rodziny, znajomi lub chcące pomóc osoby i w emocjach Uchodźcy zapominają o rejestracji. Istotnym jest by obywatele Ukrainy uzyskiwali status uchodźcy – w przeciwnym razie będą traktowani jak turyści.

  Infolinia Wojewody Podkarpackiego – 800 100 990 oraz na stronie www.

  2.Ważnym apelem jest, aby nie wyjeżdżać prywatnie po uchodźców, ponieważ to utrudnia prowadzenie zorganizowanych akcji pomocowych.

  Taki apel wystosował dziś Prezydent Przemyśla Wojciech Bakun:

  „!! PROSZĘ O USZANOWANIE ZORGANIZOWANEJ POMOCY DLA UCHODŹCÓW I NIE DZIAŁANIE NA WŁASNĄ RĘKĘ. POWODUJE TO TYLKO WIĘCEJ PROBLEMÓW Z KTÓRYMI MYSIMY SOBIE DODATKOWO RADZIĆ”

  Takie same informacje posiadamy od przedstawicieli Organizacji Pozarządowych, które organizują pomoc przy granicy. Osoby, które samodzielnie jadą w dobrej wierze niestety nie pomagają. Powodują dodatkowy, niepotrzebny ruch na drogach i korki oraz – niestety – bardzo często nie znając sytuacji na granicy przyjeżdżają nieprzygotowani. Myślą, że to tylko chwila i wracają, a często stoją w oczekiwaniu na ludzi z Ukrainy po kilkanaście lub kilkadziesiąt godzin. W tym czasie są zmarznięci, głodni i wolontariusze zamiast pomagać Ukraińcom muszą opiekować się nimi.

  3. Powstał Społeczny Sztab Kryzysowy, który scala i koordynuje działania oddolne. Wiele osób chcąc pomagać samodzielnie tworzy grupy, organizuje pomoc, a to powoduje chaos. Sprzyja to też powstawaniu zbiórek i zrzutek, które nie mają nic wspólnego z pomocą, a są po to, aby oszukać ludzi.

  Nasza Redakcja włączyła się aktywnie w utworzenie i koordynowanie tego Społecznego Sztabu. Informacje i kontakt można znaleźć na dlaukrainy.akcja.info

  4. Powstała strona http://ukrainapomoc.pl na której w jednym miejscu można znaleźć informacje o:

  • punktach, gdzie można przywozić dary,
  • punktach recepcyjnych,
  • podstawowych informacjach kontaktowych,
  • pomocy medycznej,
  • zbiórkach finansowych organizowanych przez Organizacje Pozarządowe.

   Wszelkie informacje zawarte na stronie są weryfikowane.

  5. Jednym ze sposobów udzielania pomocy jest informowanie o miejscach, w których dostępna jest pomoc humanitarna i medyczna. OpenStreetMap Polska (Poland) stworzyło mapę dostępną pod adresem https://dopomoha.pl, gdzie sukcesywnie będą nanosić takie obiekty. Dane powoli spływają i każdego dnia na mapie będą pojawiać się nowe informacje. Jeśli znacie miejsca, które udzielają pomocy Ukraińcom i powinny być oznaczone, prosimy o kontakt na adres: kontakt@dopomoha.pl
  Strona jest dostępna w trzech wersjach językowych (polskiej, ukraińskiej, angielskiej).

  6. uapomoc.pl to kolejna strona gdzie można wymieniać się informacjami o tym, że ktoś może zaoferować pomoc lub potrzebuje pomocy.

  7. Lista miejsc w Rzeszowie gdzie można zawozić pomoc dostępna jest na Stronie Urzędu Miasta Rzeszowa. W Tej chwili jest to 20 miejsc w Rzeszowie – oddziały Rzeszowskiego Domu kultury – czynnych codziennie od 12 do 20.

  8. Wsparcie rzeczowe można również przywozić do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów. Informacje można znaleźć na stronie Urzędu.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -