wtorek, 5 grudnia, 2023
+

  Skąd wzięła się tradycja tłustego czwartku i jak dawniej świętowano?

  Polecamy

  Maja Sokołowska
  Maja Sokołowska
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Tłusty czwartek to wyjątkowy dzień, w którym większość z nas pozwala sobie na chwilę przyjemności z kalorycznymi pączkami lub faworkami. Istnieje zdecydowany podział wśród społeczeństwa na fanów słodkiego lukru bądź miłośników delikatnego pudru. A czy zastanawialiście się skąd wzięła się tradycja tłustego czwartku?

  źródło: https://pixabay.com/pl/

  Pierwotnie tłusty czwartek był dniem, podczas którego świętowano koniec zimy a początek wiosny. Tego dnia spożywało się znaczną ilość tłustych produktów i piło dużo alkoholu. Co ciekawe, pierwsze  pączki były robione z ciasta chlebowego nadziewane słoniną.

  Kiedyś, poważniej podchodzono do tej tradycji. Wierzono,  że tańcem i ucztą mogą zakląć rzeczywistość i sprowadzić pomyślność pod dach.

  Dawniej objadano się pączkami nadziewanymi słoniną, boczkiem i mięsem, które obficie zapijano wódką. Dopiero około XVI wieku w Polsce pojawił się zwyczaj jedzenia pączków w wersji słodkiej. Wyglądały one nadal nieco inaczej niż obecnie – w środku miały ukryty mały orzeszek lub migdał. Ten, kto trafił na taki szczęśliwy pączek, miał cieszyć się dostatkiem i powodzeniem. Dziś natomiast kojarzy się nam jedynie w wersji na słodko z dużą ilością lukru bądź marmolady.

  Tłusty czwartek wyznacza ostatni dzwonek do hucznych zabaw,  ostrzegając, że nadchodzi Wielki Post. Może być obchodzony pomiędzy 29 stycznia a 4 marca i mimo, iż tradycja tego święta pochodzi z pogaństwa, to obecnie jego dokładną datę wyznacza kalendarz chrześcijański. Tłusty czwartek jest celebrowany zawsze 52 dni przed Wielkanocą i oznacza on ostatni dzień karnawału dla wierzących. W tym roku przypadł na 24 lutego.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com