wtorek, 26 września, 2023
+

  Będzie pomoc dla poszkodowanych i uchodźców z Ukrainy!

  Polecamy

  Martyna Cios
  Martyna Cios
  Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W związku z rosyjskim atakiem na Ukrainę, władze Rzeszowa uruchamiają pomoc naszemu wschodniemu sąsiadowi. Zorganizowana zostanie m.in. zbiórka darów dla Ukraińców, głównie z naszych miast partnerskich – Lwowa, Iwano-Frankiwska, Truskawca i Łucka.  

  Prezydent Konrad Fijołek o godz. 10 rano uczestniczył w telekonferencji, w której na zaproszenie mera Lwowa wzięli udział przedstawiciele wszystkich jego miast partnerskich w Polsce. Władze Lwowa poinformowały, że na razie nie doszło tam do żadnych ataków na ludność cywilną. Atakowane są jednak obiekty wojskowe, sytuacja jest napięta, do miasta ściągają Ukraińcy ze wschodniej części kraju.

  Nasz ukraiński partner apeluje o pomoc, przede wszystkim o środki higieniczne, materace, generatory prądu. Wraz z pozostałymi miastami udzielimy jej w maksymalnym zakresie. Zorganizujemy ją jako miasto, planujemy także zbiórkę niezbędnych materiałów wśród mieszkańców.

  – mówi prezydent Rzeszowa.

  W listach przesłanych do Rzeszowa z miast partnerskich – Lwowa i Iwano-Frankiwska, Ukraińcy apelują przede wszystkim o materace, śpiwory, koce, środki higieny osobistej, wodę, żywność, baterie, latarki, świece, środki medyczne i opatrunkowe, generatory prądu i odzież.

  Fot. Grzegorz Bukała/UM Rzeszów/

  Jak tłumaczył dziś Konrad Fijołek uchodźcy będą kierowani do punktów, w których będą zaopatrzeni socjalnie, a stamtąd środkami komunikacji zorganizowanej będą udawać się w miejsca w Polsce, które będą dla nich przygotowane do pobytu. Osoby, które posiadają rodziny bądź znajomych mogą również docierać w te miejsca celowe samodzielnie prywatną komunikacją. Miejsca celowe dla pobytu uchodźców będą poza województwami lubelskim i podkarpackim. Te województwa z racji na bliskość do granicy są wykluczone jako miejsca docelowego pobytu uchodźców, natomiast pełnią ważną rolę logistyczną – będą organizowały zaplecze socjalne i transportowe dla uchodźców. 

  Miasto przygotowuje także punkty pomocy dla Ukraińców, którzy do Rzeszowa przyjadą koleją lub transportem zbiorowym. Zostanie on zorganizowany w rejonie dworca PKP. Obecnie z Ukrainy jadą do Rzeszowa dwa kursowe pociągi, w których jedzie po około 600 osób, natomiast normalnie na tej trasie podróżuje około 100 do 150 podróżnych, co wskazuje na zwiększoną ilość osób które w tylko pierwszym dniu konfliktu pojawią się w Rzeszowie.

  Od piątku Urząd Miasta Rzeszowa uruchomi infolinię, skierowaną do mieszkańców Rzeszowa, w tym szczególnie pochodzących z Ukrainy i obywateli Ukrainy. W godzinach 8-20, także w weekend pod numerem telefonu 17 77 88 99 00 będzie można uzyskać wszelkie informacje na temat aktualnej sytuacji na Ukrainie oraz w Polsce, a także gdzie i jak poszukiwać pomocy. Przy telefonach będą dyżurować konsultanci rozmawiający w językach polskim, ukraińskim i angielskim.

  W kwestii pomocy dla Ukraińców przyjeżdzających do Polski Podkarpacie jest przewidziane jako region o charakterze recepcyjnym. W rejonie przejść granicznych w naszym regionie są organizowane cztery punkty, których zadaniem będzie udzielenie niezbędnej pomocy i skierowanie ludzi dalej, do innych województw, które z kolei zapewnią im nocleg i schronienie.

  – mówi Konrad Fijołek.    

  Wydelegowani przez Prezydenta przedstawiciele Urzędu Miasta rozmawiają z przedstawicielami PKP oraz PCK oraz Organizacji Pozarządowych, aby skoordynować działania i aby wraz z punktem informacyjnym powstał punkt, w którym uchodźcy będą mogli otrzymać pierwszą opiekę, np. odpocząć, wypić wodę, herbatę, coś zjeść, czy przewinąć dziecko.

  Jutro urząd Miasta wyda komunikat o tym, z kim Organizacje Pozarządowe, które mogą pomóc mają się kontaktować, a także apel do tych osób, które mogą i zechcą zostać wolontariuszami aby również się zgłaszali. Potrzebne są w szczególności osoby, które znają język ukraiński.

  Również jutro zostanie podana informacja dla wszystkich tych, którzy chcą pomóc poprzez przekazanie jedzenia, materiałów medycznych, opatrunkowych, kocy czy będą mogli udostępnić lokal gdzie mają się zgłaszać oraz gdzie będą też zorganizowane miejsca zbiórek, aby te najbardziej potrzebne rzeczy natychmiast trafiły na Ukrainę. Z racji na lokalizację naszego miasta jest ono swoistym łącznikiem, dlatego wiele ważnych informacji i transportów będzie przepływać przez Rzeszów zarówno w kierunku całej Polski jak i Ukrainy.

  Fot. Grzegorz Bukała/UM Rzeszów/

  Dziś do Mielca przyjeżdżają Prezydenci kilku miast i będą rozmawiać o tym w jaki sposób inne miasta mogą włączyć się w pomoc. Jutro natomiast odbędzie się posiedzenie Sztabu Kryzysowego, po którym zostanie zorganizowana konferencja prasowa, aby przekazać bieżące informacje.

   Z szacunków Urzędu Miasta Rzeszowa wynika, że w Rzeszowie mieszka około 4 tysiące Ukraińców.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com