sobota, 7 grudnia, 2024
+

    Wiceminister M. Warchoł na inauguracji otwarcia Okręgowego Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Tarnobrzegu

    Polecamy

    Martyna Cios
    Martyna Cios
    Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Wczoraj w Tarnobrzeskim Domu Kultury miała miejsce inauguracja otwarcia Okręgowego Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Tarnobrzegu, utworzonego w ramach projektu „Razem bezpieczniej 2” finansowanego ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego realizatorem jest Caritas Diecezji Sandomierskiej.

    Projekt „Razem Bezpieczniej 2” to pomoc realizowana w zakresie wsparcia prawnego i psychologicznego, a także finansowego dotyczącego m.in. pokrywania kosztów zakupu odzieży i środków czystości, opłacenia noclegu w bezpiecznym miejscu, pokrywania kosztów zakupu leków czy finansowania do zakupu sprzętu rehabilitacyjnego. Realizacja projektu w zakresie udzielania pomocy osobom pokrzywdzonym oraz świadkom przestępstw realizowana będzie przez cztery lata od 2022 do 2025 roku.

    W ramach projektu został utworzony Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Tarnobrzegu, który będzie świadczył nieodpłatną pomoc wszystkim osobom pokrzywdzonym przestępstwem na terenie pięciu powiatów województwa podkarpackiego. Lokalne Punkty Pomocy będą działać w: Mielcu dla powiatu Mieleckiego, Stalowej Woli dla powiatu stalowowolskiego, Nisku dla powiatu niżańskiego i Kolbuszowej dla powiatu kolbuszowskiego.

    źródło: sandomierz.caritas.pl

    Wiceminister Sprawiedliwości Marcin Warchoł podkreślał, że wydarzenie jest kolejnym etapem czteroletniego programu finansowanego z Ministerstwa Sprawiedliwości. Centralne punkty Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym będą znajdować się przy Sądach Okręgowych w: Tarnobrzegu, Sanoku, Przemyślu i Rzeszowie.

    Oferujemy pomoc: prawną, psychologiczną czy socjalno-terapeutyczną. Ponadto pokrzywdzonym, potrzebującym pomocy zapewniamy nierefundowane leki, odzież, środki czystości, dopłaty do czynszu a w skrajnych przypadkach, gdzie jest przemoc – zapewniamy lokum zastępcze. Dodatkowo dzieciom, które dotknięte są przemocą w swoich rodzinach, zapewniamy również wyjazdy na ferie zimowe, wakacje i wiele innych form pomocy. Trzeba zaznaczyć, że daną pomoc oferujemy „od zaraz” bez czekania na akt oskarżenia wobec przestępcy czy jego wyrok. Poszkodowany otrzymuje pomoc natychmiastowo, bez zbędnych formalności i długotrwałych procedur.

    – mówił Marcin Warchoł.

    źródło: sandomierz.caritas.pl

    O tym, jak ważną są tego typu ośrodki, mówił podczas inauguracji koordynator z ramienia Caritasu Diecezji Sandomierskiej Simon Wójtowicz.

    Z doświadczenia wiemy, jak ważną rolę odgrywają takie Ośrodki Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Ten projekt jest już naszym drugim realizowanym przez nas konceptem – poprzedni skończył się w 2021 roku, gdzie pomocą obejmowaliśmy 627 osób, więc jest to znacznie duże grono osób potrzebujących pomocy. Nie pozostawiamy nikogo bez pomocy i zawsze udzielamy ją wszystkim potrzebującym.

    – podkreślał.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com