19,3 C
Rzeszów
wtorek, 16 sierpnia, 2022
+

  Wiceminister M. Warchoł na inauguracji otwarcia Okręgowego Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Tarnobrzegu

  Polecamy

  Martyna Cios
  Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Wczoraj w Tarnobrzeskim Domu Kultury miała miejsce inauguracja otwarcia Okręgowego Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Tarnobrzegu, utworzonego w ramach projektu „Razem bezpieczniej 2” finansowanego ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego realizatorem jest Caritas Diecezji Sandomierskiej.

  Projekt „Razem Bezpieczniej 2” to pomoc realizowana w zakresie wsparcia prawnego i psychologicznego, a także finansowego dotyczącego m.in. pokrywania kosztów zakupu odzieży i środków czystości, opłacenia noclegu w bezpiecznym miejscu, pokrywania kosztów zakupu leków czy finansowania do zakupu sprzętu rehabilitacyjnego. Realizacja projektu w zakresie udzielania pomocy osobom pokrzywdzonym oraz świadkom przestępstw realizowana będzie przez cztery lata od 2022 do 2025 roku.

  W ramach projektu został utworzony Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Tarnobrzegu, który będzie świadczył nieodpłatną pomoc wszystkim osobom pokrzywdzonym przestępstwem na terenie pięciu powiatów województwa podkarpackiego. Lokalne Punkty Pomocy będą działać w: Mielcu dla powiatu Mieleckiego, Stalowej Woli dla powiatu stalowowolskiego, Nisku dla powiatu niżańskiego i Kolbuszowej dla powiatu kolbuszowskiego.

  źródło: sandomierz.caritas.pl

  Wiceminister Sprawiedliwości Marcin Warchoł podkreślał, że wydarzenie jest kolejnym etapem czteroletniego programu finansowanego z Ministerstwa Sprawiedliwości. Centralne punkty Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym będą znajdować się przy Sądach Okręgowych w: Tarnobrzegu, Sanoku, Przemyślu i Rzeszowie.

  Oferujemy pomoc: prawną, psychologiczną czy socjalno-terapeutyczną. Ponadto pokrzywdzonym, potrzebującym pomocy zapewniamy nierefundowane leki, odzież, środki czystości, dopłaty do czynszu a w skrajnych przypadkach, gdzie jest przemoc – zapewniamy lokum zastępcze. Dodatkowo dzieciom, które dotknięte są przemocą w swoich rodzinach, zapewniamy również wyjazdy na ferie zimowe, wakacje i wiele innych form pomocy. Trzeba zaznaczyć, że daną pomoc oferujemy „od zaraz” bez czekania na akt oskarżenia wobec przestępcy czy jego wyrok. Poszkodowany otrzymuje pomoc natychmiastowo, bez zbędnych formalności i długotrwałych procedur.

  – mówił Marcin Warchoł.

  źródło: sandomierz.caritas.pl

  O tym, jak ważną są tego typu ośrodki, mówił podczas inauguracji koordynator z ramienia Caritasu Diecezji Sandomierskiej Simon Wójtowicz.

  Z doświadczenia wiemy, jak ważną rolę odgrywają takie Ośrodki Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Ten projekt jest już naszym drugim realizowanym przez nas konceptem – poprzedni skończył się w 2021 roku, gdzie pomocą obejmowaliśmy 627 osób, więc jest to znacznie duże grono osób potrzebujących pomocy. Nie pozostawiamy nikogo bez pomocy i zawsze udzielamy ją wszystkim potrzebującym.

  – podkreślał.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -