17 C
Rzeszów
poniedziałek, 15 sierpnia, 2022
+

  Przy Pomniku Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej odbyły się 80. obchody rocznicowe

  Polecamy

  Maja Sokołowska
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W Rzeszowie odbyły się obchody 80. rocznicy powstania Armii Krajowej. W uroczystościach wziął udział dyrektor generalny Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie Marcin Zabroniak.

  źródło: Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

  Przy Pomniku Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu Rzeszów odbyły się 80. obchody rocznicowe. Uroczystość rozpoczęła się od Mszy Świętej w Kościele Świętego krzyża w Rzeszowie. W apelu uczestniczyli przedstawiciele władz województwa, samorządowcy, kombatanci, reprezentanci służb mundurowych oraz mieszkańcy regionu.

  Armia Krajowa, która – scalając liczne organizacje konspiracyjne, powstające w okupowanej Polsce – stała się częścią Polskich Sił Zbrojnych. A zarazem największą i najlepiej zorganizowaną armią podziemna w okupowanej Europie. Wojskiem, które funkcjonując w niezwykle trudnych warunkach, w ciągłej konfrontacji z silniejszym przeciwnikiem, organizowało się na niespotykaną dotąd skalę. Przez wiele miesięcy prowadząc intensywną walkę o niepodległość Ojczyzny

  – wspomniała Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart w liście skierowanym do uczestników uroczystości.

  źródło: Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

  W tym roku przypada 80. rocznica utworzenia Armii Krajowej, czyli największej i najlepiej zorganizowanej konspiracyjnej organizacji wojskowej walczącej z niemieckim okupantem.  14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Pierwszym dowódcą AK został komendant główny ZWZ gen. Stefan Rowecki „Grot”.

  Źródło: Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -