wtorek, 27 lutego, 2024
+

  Mniej znane przesądy i tradycje z okazji Walentynek obchodzone w Polsce

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Dziś obchodzimy wspomnienie Świętego Walentego, znane lepiej jako Święto Zakochanych, czyli Walentynki. To wyjątkowy czas okazywania uczuć drugiej osobie. Warto poznać najciekawsze przesądy związane z tym świętem.

  Obchody Walentynek kojarzą nam się przede wszystkim z wysyłaniem kolorowych kartek z życzeniami dla swoich bliskich, kolacjami w restauracjach ze swoją drugą połówką oraz obdarowywanie się upominkami: misiami, czekoladkami czy kwiatami. Warto jednak pamiętać, że istnieją również ciekawe wróżby walentynkowe, których zwyczaj wydaje się już zupełnie zanikać.

  Jedną z wróżb walentynkowych jest skubanie płatków czerwonej róży. Przy odrywaniu każdego płatka należy wymieniać poszczególne uczucia (kocha, lubi, szanuje, nie chce, nie dba, nie czuje) myśląc o jednej, konkretnej osobie. W zależności od tego, jakie słowo padnie przy ostatnim płatku róży, takich uczuć należy się spodziewać od tej osoby.

  Inna wróżba związana jest z pestkami jabłka. Osoby, które mają już swoje drugie połówki mieli przekroić na pół jabłko. W zależności od tego ile pestek znajdzie się w owocu, tyle dzieci para mogła spodziewać się w przyszłości.

  Istnieje również tradycja związana z płomieniem świecy podczas walentynkowej kolacji. Stały jasny płomień miał zapowiadać silne uczucie, chwiejny rozłąkę, zaś iskrzenie płomienia miało oznaczać, że w życiu zakochanych pojawi się ktoś, kto będzie chciał ich rozdzielić.

  Kolejnym przesądem walentynkowym jest umieszczenie w przeddzień walentynek niewielkiej gałązki rozmarynu pod poduszką. Dzięki temu, w nocy podczas snu będzie można zobaczyć, kto okaże się wybrankiem serca w przyszłości.

  W Polsce, m.in. we Wrocławiu, nadal praktykowana jest tradycja walentynkowa związana z zawieszaniem na moście kłódek, które miały symbolizować silną miłość, której nie da się przerwać.

  Ostatnia tradycja dotyczy wróżenia w fotografii. Osoba powinna rozłożyć na stole zdjęcia osób, które mogłyby być potencjalnymi wybrankami serca. Nad zdjęciami należało poruszać pierścionkiem zawieszonym na sznurku. Należy po kolei odkładać zdjęcia, na których pierścionek przestał się obracać, aby wywróżyć tę jedyną osobę.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com