niedziela, 14 kwietnia, 2024
spot_img
+

  Policja Podkarpacka zadba o bezpieczeństwo podczas ferii zimowych

  Polecamy

  Maja Sokołowska
  Maja Sokołowska
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Od poniedziałku na terenie województwa podkarpackiego policjanci będą prowadzić działania „Bezpieczne ferie 2022”. Podstawowym celem akcji jest zapewnienie bezpiecznego wypoczynku wszystkim dzieciom i młodzieży. W województwie podkarpackim ferie rozpoczynają się 14 lutego i potrwają do 27 lutego br.

  Policjanci zadbają nie tylko o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w miejscach ich zabaw, ale też odwiedzą obozy, kolonie i półkolonie.  Pod ich kontrolą będą też „dzikie lodowiska” i osiedlowe place zabaw. Również rodzice powinni porozmawiać z dzieckiem o bezpieczeństwie podczas zimowego wypoczynku. Należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa i kierować się zdrowym rozsądkiem. Korzystając z uroków zimowego urlopu powinniśmy tak postępować, aby nie narażać nikogo na utratę zdrowia czy nawet życia.

  Kontrole autokarów

  Okres ferii zimowych wiąże się z nasileniem ruchu na drogach, dlatego podczas prowadzonych kontroli policjanci zwracać będą szczególną uwagę na autokary przewożące dzieci i młodzież. Oprócz stanu technicznego i wyposażenia pojazdów, funkcjonariusze będą szczególną uwagę zwracali  m.in. na stan trzeźwości kierowców oraz przekroczenie dopuszczalnej prędkości.

  Szczególną uwagą będą objęci kierowcy pojazdów przewożących dzieci i młodzież. Na drogach prowadzących do miejscowości, w których zorganizowane zostały zimowiska, będzie zdecydowanie więcej policyjnych patroli. Na terenie województwa podkarpackiego wyznaczono punkty kontroli autokarów w ramach działań „Bezpieczne ferie 2022”.

  Bezpieczeństwo na stokach

  Wraz z nadejściem sezonu zimowego funkcjonariusze będą szczególnie w miejscach gdzie dzieci i młodzież pojadą na zimowiska. Pamiętajmy o tym, że odpowiedzialność na stoku ponoszą rodzice lub opiekunowie dzieci. Należy pamiętać, o obowiązku korzystania z kasku przez dzieci, które nie skończyły 16 lat.

  Zabezpiecz swój dom

  Wyjeżdżając w podróż należy odpowiednio zabezpieczyć mieszkanie. Nie opowiadaj, że planujesz dłuższy wyjazd na ferie zimowe. W miarę możliwości przekaż klucze komuś bliskiemu, zaufanemu sąsiadowi lub przyjacielowi, aby ten doglądał domu czy mieszkania, oraz poproś go, by zbierał ulotki reklamowe spod Twoich drzwi, wieczorem zaś zapalił światło. Nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką oraz w tzw. „dobrych schowkach”.

  Przed wyjazdem zamknij zawór wodny i gazu, aby uniknąć ewentualnej awarii. Nie pozostawiaj w drzwiach żadnych kartek. Warto także skorzystać z innych metod zabezpieczenia mieszkania: wyposażenie drzwi w odpowiednie zamki patentowe, zadbanie o to, aby przed drzwiami wejściowymi zawsze działało oświetlenie ponieważ włamywacze unikają miejsc oświetlonych.

  Policja przypomina także, by należycie zabezpieczyć samochód. Parkując auto nie zostawiaj w środku żadnych przedmiotów, m.in. dokumentów. Nawet na kilka minut nie zostawiaj kluczyków w stacyjce. Jeżeli masz alarm, nie zapomnij go włączyć.

  Źródło: Policja Podkarpacka

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com