poniedziałek, 24 czerwca, 2024
+

  Amerykańscy żołnierze przybywają do Polski, aby pomóc w ewakuacji obywateli USA z Ukrainy?

  Polecamy

  Martyna Cios
  Martyna Cios
  Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Biały Dom zatwierdził plan Pentagonu zakładający użycie amerykańskich wojsk przybyłych do Polski do pomocy Amerykanom opuszczającym Ukrainę w razie nowej agresji Rosji — podał w środę „Wall Street Journal”.

  Waszyngton szacuje, że na terytorium Ukrainy znajduje się ok. 30 tys. osób z amerykańskim obywatelstwem. Prezydent USA Joe Biden w rozmowie ze stacją NBC apelował do nich o jak najszybsze opuszczenie terytorium Ukrainy.

  Mamy do czynienia z jedną z największych armii na świecie. Sprawy mogą się zacząć rozwijać w szaleńczym tempie.

  – ocenił prezydent USA.

  źrodło: XVIII Airborne Corps and Fort Bragg

  W rozmowie podkreślał także, że wyklucza wysłanie amerykańskich żołnierzy na Ukrainę. W pomoc Amerykanom uciekającym z Ukrainy zaangażowani będą przysłani do Polski żołnierze 82. Dywizji Powietrznodesantowej. Pomoc ta będzie jednak możliwa jedynie po polskiej stronie granicy z Ukrainą, o czym donosi portal Polsatnews.pl

  źrodło: XVIII Airborne Corps and Fort Bragg

  Według dziennika „Wall Street Journal”, który powołuje się na źródła w administracji, żołnierze 82. Dywizji Powietrznodesantowej rozlokowani na Podkarpaciu mają w najbliższych dniach zacząć stawianie „punktów kontrolnych, obozów namiotowych i innych tymczasowych instalacji” po polskiej stronie granicy z Ukrainą, by przygotować się na przybycie Amerykanów opuszczających Ukrainę.

  fot. przejścia graniczne

  Ich misja ma polegać na wsparciu logistycznym i koordynacji „ewakuacji Amerykanów z Polski, gdy przybędą tam z Kijowa i innych części Ukrainy, prawdopodobnie drogą lądową i bez pomocy wojsk USA”.

  źrodło: XVIII Airborne Corps and Fort Bragg
  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com