14,3 C
Rzeszów
środa, 5 października, 2022
+

  Odszedł harcmistrz Leszek Włodek, ceniona postać pochodząca z Przemyśla.

  Polecamy

  Maja Sokołowska
  Maja Sokołowska
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W wieku 91 lat zmarł harcmistrz Leszek Włodek pochodzący z Przemyśla. Specjalizował się w dziejach i kulturze swojego miasta. Pracował w Centralnym Archiwum Akt Nowych w Warszawie, Archiwum Państwowym w Przemyślu, Przeworsku i Rzeszowie, w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej, a także w szkolnictwie.

  Był aktywnym członkiem organizacji konspiracyjnych podczas II wojny światowej

  Pułkownik harcmistrz Leszek Włodek zmarł 5 lutego 2022 roku. Nazywany był również „Azymut”, „Mściwój”, „Leszek Biały”. Z harcerstwem był związany od najmłodszych lat. Był członkiem Harcerskiego Pogotowia Wojennego, w ramach którego zajmował się dostarczaniem żywności jeńcom wojennym oraz opieką nad rannymi i uchodźcami. Uczestniczył w  tajnym nauczaniu, a od 1942 roku został zmobilizowany do drużyny Bojowych Szkół Łączności Szarych Szeregów, w której przeszedł szkolenie wojskowe oraz ukończył szkołę podoficerską łączności. Zajmował się przenoszeniem meldunków i rozkazów.

  W kwietniu 1944 roku uczestniczył jako łącznik w akcji „Jula” prowadzonej przez słynny Batalion „Zośka”. Był także łącznikiem majora Władysława Koby „Rak” do 1945 roku. Kierował działalnością konspiracyjnej drużyny instruktorskiej kryptonim „Klub Dyskusyjny”. Druh Leszek u schyłku wojny i po jej zakończeniu należał kolejno do Organizacji: „NIE”, Delegatury Rządu na Kraj oraz Konfederacji Niepodległej Polski. Aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa w 1949 roku, odsiedział cztery lata w więzieniu. Po wyjściu z na wolność był prześladowany.

  Zasługi harcmistrza Leszka Włodka

  W ostatnich latach był aktywnym Członkiem Honorowym Zarządu Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddziału w Przemyślu oraz przewodniczącym Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej. Również był członkiem Stowarzyszenia Szarych Szeregów Oddziału w Przemyślu i przewodniczącym Kapituły Honorowej Odznaki Harcerstwa Przemyskiego oraz przewodniczącym Hufcowej Komisji Historycznej.

  Źródło: IPN oddział w Rzeszowie

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com