-0,3 C
Rzeszów
sobota, 28 stycznia, 2023
+

  Pamięć o „Żołnierzach Niezłomnych” z Podkarpacia w 73. rocznicę śmierci

  Polecamy

  Maja Sokołowska
  Maja Sokołowska
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W nocy 31 stycznia 1949 r. w piwnicach rzeszowskiego zamku ubeccy oprawcy zamordowali katyńskim strzałem w tył głowy skazanych przez komunistyczny sąd na karę śmierci trzech działaczy Okręgu Rzeszowskiego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” Władysława Kobę, Leopolda Rząsę i Michała Zygo.

  źródło: Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN / materiały na FB

  Na mocy wyroku Wojskowego Sądu Rejonowego dokonało kary śmierci na trzech osobach w odstępach kwadransa strzałem w tył głowy, tzw. metodą katyńską. Ciała zamordowanych żołnierzy przewieziono potajemnie na cmentarz Zwięczycy, gdzie zostali pogrzebani. Rodzin nie poinformowano o ich losie. Pomimo tego dowiedziały się one o miejscu ich pochówku. Dopiero w latach siedemdziesiątych XX wieku bez zgody władz ufundowały one nagrobek z tablicą na której umieszczono ich nazwiska.

  źródło: Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN / materiały na FB

  Zespół prof. Krzysztofa Szwagrzyka we wrześniu 2015 r.  przeprowadził działania ekshumacyjne trzech osób na cmentarzu komunalnym w Rzeszowie. Późniejsze badania genetyczne potwierdziły, że są to szczątki działaczy Okręgu Rzeszowskiego Zrzeszenia ,,Wolność i Niezawisłość”. Odnalezione ciała były skrępowane kablami elektrycznymi na wysokości szyi, bioder i nóg. Na czaszkach były ślady postrzału metoda katyńską. W chwili śmierci Koba miał 35 lat, Rząsa 31, a Zygo 32 lata.

  Od wiosny 1947 r. po sfałszowanych przez komunistów wyborach do Sejmu Ustawodawczego nastąpiło nasilenie aresztowań działaczy WiN-u w całym kraju, w tym także na terenie Rzeszowszczyzny. Aresztowania i brutalne represje dotknęły działaczy WiN-u w całym Rzeszowskim Okręgu. Pomimo ogromnego zagrożenia na swoich stanowiskach trwali wierni do końca przysiędze prezes Okręgu WiN Władysław Koba „Żyła” oraz jego zastępca kierujący wywiadem WiN Leopold Rząsa „Wacław”. Wywiad WiN-u posiadał swoich współpracowników w komunistycznej Milicji Obywatelskiej i Urzędzie Bezpieczeństwa. Najlepszą wtyczką w milicji był wówczas Michał Zygo „Szymon”.

  źródło: Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN /materiały na FB

  Pochówek bohaterów                                        

  Aktualnie Władysław Koba od 2016 r. spoczywa w rodzinnym grobie, obok żony i córki na przemyskim cmentarzu na Zasaniu. Był ostatnim prezesem Okręgu WiN Rzeszów. Pośmiertnie otrzymał od Prezydenta RP Andrzeja Dudy stopień majora. Rok później, w 2017 r. odbył się wspólny pogrzeb Leopolda Rząsy i Michała Zygo. Po 68 latach od swojej śmierci obydwaj spoczęli w specjalnie przygotowanych kwaterach na cmentarzu Wilkowyja w Rzeszowie. Pośmiertnie Prezydent RP Andrzej Duda awansował Rząsę i Zygo do stopnia podporucznika.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com