17 C
Rzeszów
poniedziałek, 15 sierpnia, 2022
+

  Rzeszowskie obchody XIV Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Rzeszów po raz czternasty włączył się w Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu. Tego dnia Ofiary Holocaustu są upamiętniane w wielu miejscowościach naszego województwa. Wydarzenie odbyło się pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla.

  Dziś (27 stycznia 2022 roku) obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Z tej okazji odbywają się uroczystości w całym województwie. Koordynowane są przez prof. Elżbietą Rączy z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie i UR oraz prof. Wacława Wierzbieńca z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

  Fot. Katarzyna Gajda-Bator IPN O/Rzeszów

  Rzeszowskie obchody XIV Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu odbyły się pod bramą cmentarza żydowskiego w Rzeszowie na ul. Rejtana, który został założony w 1849 r. Cmentarz ten został doszczętnie zdewastowany podczas II wojny światowej. Znajduje się tutaj nieliczne macewy oraz obelisk na grobie pomordowanych Żydów podczas Holokaustu, ufundowany w 1947 r. przez ocalonych Żydów rzeszowskich.

  Fot. Katarzyna Gajda-Bator IPN O/Rzeszów

  W uroczystej modlitwie, którą poprowadził ks. dr Paweł Batory uczestniczyli przedstawiciele IPN Oddział w Rzeszowie prof. Elżbieta Raczy i dr Piotr Szopa, prezydent miasta Rzeszowa Krystyna Stachowska, Małgorzata Majka-Onyszkiewicz pełnomocnik wojewody podkarpackiego do sprawa Mniejszości Narodowych i Etnicznych, przedstawiciele Uniwersytetu Rzeszowskiego na czele z prof. Wacławem Wierzbieńcem, prof. Jan Pisuliński, doktoranci Instytutu Historii oraz studenci UR, delegacja Kuratorium Oświaty i Wychowania w Rzeszowie, Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Rzeszowie na czele z dyrektor Renatą Drozdowską oraz mieszkańcy Rzeszowa.

  Fot. Katarzyna Gajda-Bator IPN O/Rzeszów

  Uczestnicy wydarzenia złożyli również kwiaty i zapalili światło pamięci ku czci pomordowanych Żydów.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -