25 C
Rzeszów
piątek, 20 maja, 2022
+

  Innowacje Bulwarów nad Wisłokiem. Jest Mapa Drzew, będzie nowa ścieżka biegowa

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek zapowiedział powstanie nowego odcinka profesjonalnej ścieżki biegowej na Bulwarach nad Wisłokiem. Ponadto dzięki Zarządowi Zieleni Miejskiej działa Mapa Drzew pokazująca zadrzewienie tych terenów. Stanowi ona zapowiedź inwentaryzacji drzew na terenie miasta.

  Dobra wiadomość dla wszystkich miłośników aktywnego spędzania czasu. Na terenie Bulwarów nad Wisłokiem powstanie nowy odcinek profesjonalnej ścieżki biegowej. Nowa ścieżka będzie połączona z tą już istniejącą od kilku lat (długość ok. 500 m) i utworzy ponad kilometrową pętlę, z której będą korzystali biegacze.

  Przetarg, w którym wybrany zostanie wykonawca tej inwestycji został już ogłoszony. Rozstrzygnięcie przetargu zaplanowane jest na luty. Firma, która zostanie wybrana będzie miała pięć miesięcy (od momentu podpisania umowy z miastem) na wykonanie zadania.

  fot. materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

  Zgodnie z dokumentacją, która powstała na zlecenie Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie, nowy odcinek ścieżki biegowej na Bulwarach nad Wisłokiem będzie miał długość 647 metrów. Ścieżka będzie miała szerokość 2,5 m i nawierzchnię z poliuretanu. Częścią tej inwestycji będzie także budowa oświetlenia – w sumie zamontowanych zostanie 91 latarni a także ławki i kosze na śmieci.

  Ponadto niedługo po wyborach – przeprowadzona została inwentaryzacja drzew na Bulwarach nad Wisłokiem oraz w ich sąsiedztwie. Zarząd Zieleni Miejskiej zamówił Mapę Drzew.

  – Jest ona gotowa i dostępna publicznie na stronie bulwaryrzeszow.obliview.com. Na terenie objętym opracowaniem jest 3151 drzew. Mamy dane dotyczące ich dokładnej lokalizacji, kondycji, gatunków. I to wszystko na podkładzie wysokorozdzielczej ortofotomapy oraz numerycznego modelu terenu. Jest to wspaniały materiał, który może zostać wykorzystany w procesie projektowania koncepcji zagospodarowania terenu Bulwarów

  – mówi Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.

  fot. materiały na stronie prezydenta Konrada Fijołka na Facebooku

  – W tym roku Rozpoczniemy inwentaryzację zieleni na terenie całego miasta. Powstanie elektroniczna baza danych niezbędna m.in. do oceny stopnia zadrzewienia poszczególnych terenów miejskich. Dzięki zebranym danym będziemy mogli sprawniej i efektywniej zarządzać miastem.

  – informuje prezydent Konrad Fijołek.

  Do inwentaryzacji, która powstanie w formie elektronicznej bazy danych, niezbędne będzie wykonanie m.in. zdjęć lotniczych, skaningu laserowego oraz dane teledetekcyjne i prace terenowe. Zebrane informacje będą potrzebne do oceny stopnia zadrzewienia wszystkich miejskich terenów, oceny stopnia i stanu zdrowotnego drzew.

  Dzięki inwentaryzacji wyznaczone zostaną mapy miejskich wysp ciepła. Dodatkowo powstaną także: mapa sieci hydrograficznej i mapa zanieczyszczeń światłem. Wykonawca inwentaryzacji zostanie wybrany w drodze przetargu. Odbędzie się on prawdopodobnie już wiosną tego roku.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -