25 C
Rzeszów
piątek, 20 maja, 2022
+

  Czy żołnierze USA zostaną wysłani do Polski jeszcze w tym tygodniu? Czy trafią także na Podkarpacie?

  Polecamy

  Dawid Micał
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi /redakcja@kurierrzeszowski.pl
  - Reklama -

  Prezydent USA Joe Biden zwołał telekonferencję, która odbędzie się jeszcze dzisiaj wieczorem. Udział wezmą: prezydent Francji i Polski, szefowie rządów Włoch, Niemiec i Wielkiej Brytanii oraz przewodniczący Komisji i Rady Europejskiej i z sekretarzem generalnym NATO. Tak przed chwilą poinformował Biały Dom. Tematem rozmów będzie sytuacja na granicy Ukrainy.

  Jak podaje stacja RMF FM, rozmowa ma odbyć się o godzinie 21 czasu polskiego. Według Białego Domu konferencja wideo jest częścią „bliskich konsultacji i koordynacji z transatlantyckimi sojusznikami i partnerami w odpowiedzi na koncentrację wojsk Rosji przy granicach z Ukrainą”.

  fot. Kancelaria Prezydenta RP/ facebook

  RMF FM podaje, że w spotkaniu oprócz prezydenta Bidena udział wezmą: prezydent RP Andrzej Duda, prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Olaf Scholz, premier Włoch Mario Draghi, premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, a także przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel oraz sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Prezydent Stanów Zjednoczonych połączy się z tzw. situation room w Białym Domu. Spotkanie jest zamknięte dla prasy, dopiero po spotkaniu administracja opublikuje komunikat.

  fot. The White House/ Facebook

  RMF FM podaje, także informacje jakie przekazało CNN na temat wojsk USA, które mają być wysłane na wschodnią flankę NATO. Według korespondentki CNN w Pentagonie – Barbary Walters, administracja prezydenta Joe Bidena przygotowuje wskazanie jednostek oraz rozkazów dla nich. Celem wysłania 1-5 tys. żołnierzy ma być zarówno uspokojenie obaw sojuszników, jak i potencjalnie umożliwienie akcji ewakuacyjnej obywateli USA z Ukrainy.

  NATO także wysyła dodatkowe wojska. Dania ma wysłać fregatę na Morze Bałtyckie i ma rozmieścić na Litwie cztery myśliwce F-16 w celu wsparcia misji NATO w regionie. Hiszpania wyśle okręty, które dołączą do sił morskich NATO. Francja wyraziła gotowość wysłania wojsk do Rumunii pod dowództwem NATO, zaś Holandia wysyła od kwietnia do Bułgarii dwa myśliwce F-35 oraz okręt w celu wsparcia działań NATO.

  Według źródła PAP w Kongresie do ogłoszenia decyzji w sprawie wysłania dodatkowych sił może dojść jeszcze dziś. W ich skład mogą wejść m.in. okręty i jednostki powietrzne.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -